Ropa se stále pohybuje v úzkém pásmu i přes oslabující dolar
|

Ropa se stále pohybuje v úzkém pásmu i přes oslabující dolar

Hlavní hnací silou komoditních trhů byl opět dolar, který dosáhl nového minima roku 2009 vůči Euru, a index S&P 500, který dosáhl nové maximum v roce 2009.

Komodity Zemní plyn Ropa Zlato

Návrat k riziku

Jeden rok od pádu banky Lehman je trh plný toho, co postrádal před rokem, likvidity. Tato likvidita nadále hledá investiční příležitosti a minulý týden napomohla poklesu dolaru, když si komodity a měny s vyšším rizikem zajistily dobré zisky. V tomto prostředí upřednostňujícím riziko dosáhly také akciové trhy na nová maxima. Navíc pozorujeme zvýšenou aktivitu na poli fůzí a akvizic.

Ropa

Přes to všechno, i s pomocí býčí (růstové) nálady na ostatních komoditách se ropě nepodařilo dostat se ze svého tři měsíce starého pásma. Týden skončila relativně slabě. Při pátečních cenových pohybech ztratila 5,5 % během posledních několika hodin obchodování. Hlavním důvodem prodejů bylo zklamání, že se těmto pozitivním faktorům nepodařilo dostat trh výše.

Obchodování v pásmu bylo v uplynulých třech měsících oblíbenou strategií a vypadá to, že to bude ještě chvíli pokračovat. To vede k tomu, že futurem kontrakty s dodáním v říjnu se pohybují mezi 66,50 USD a 75,25 USD. Další resistence se nachází na 72,90 USD. Propad ceny pod 66,50 USD by mohl vést k poklesu až na cenu 64,70 USD.

Zásoby klesají

Nadále pokračuje snižování globálních zásob. Organizace OPEC nezměnila svoje produkční cíle a vyjádřila spokojení se současnými cenovými úrovněmi. To nenaznačuje, že by v příštích několika měsících měly ceny stoupnout a stále se obáváme, že samotné oživení, ke kterému dochází hlavně v zemích BRIC, nebude schopné podpořit cenové oživení.

Zemní plyn

Zemní plyn

Zemní plyn se vrátil zpět na původní ceny po té, co u říjnových kontraktů došlo k 50% poklesu z 4,42 USD na 2,41 USD. Na úrovni 3,42 USD došlo totiž k další vlně prodejů. Obchodníci zaujali pozice krátce před rolováním long fondů, které začíná 14. září. Musí se snažit získat krytí, když ve čtvrtek došlo k silnému oživení trhu poté, co týdenní data o zásobách ukázala, že nárůst zásob je nižší než očekávaný. Toto vyčištění vedlo k tomu, že je nyní trh opět vystaven poklesu, protože tento týden zasáhnou trh rolování a přímé odprodeje. Technicky je podpora na 2,91 USD jedinou hlavní podporou stojící v cestě dalšímu pokusu o dosažení nedávných minim. Když se dostáváme k uplynutí říjnového kontraktu 28. září, je riziko poklesu stále velké, dokud neuvidíme, že nárůst zásob zpomaluje.

Zlato

Zlato se celý minulý týden obchodovalo kolem úrovně 1000 USD a nepodařilo se mu pokořit vyšší ceny, i když dolar pokračoval v oslabování. Na trhu existuje názor, že k tomuto pohybu došlo ve špatnou dobu a že byl poháněn hlavně spekulativními sázkami na komoditní burze Comex v New Yorku.

Slabší dolar se zdá být hlavní hnací silou, když ochota k riziku a akciové trhy stoupají. Z technického hlediska zůstaňte nyní long, ale sledujte dolar a podporu 974,30 USD u zlata pro dodání v prosinci.

Zemědělské komodity

Obilninové trhy v USA nadále trpí, když se očekává, že při nadcházející sklizni bude sklizena rekordně vysoká úroda sójových bobů a téměř rekordní úroda obilí. V příštích několika týdnech bude směr cen obilí určovat předpověď počasí pro Středozápad USA, zejména je třeba si dávat pozor na jakékoli předpovědi mrazů, když je trh zralý pro odraz, ale je to pro něj těžké, když existuje tak velký převis nabídky.

Trhu v tomto směru mohou pomoci aktuální zprávy z Číny, které uvádějí, že v některých jejích oblastech produkujících obilí panují sucha. S tím přichází předpověď poklesu čínské produkce obilí, což zvyšuje pravděpodobnost, že Čína bude muset zvýšit svoje dovozy, a tím pomůže globálně cenám.