Bude stříbro "novým zlatem"?
|

Bude stříbro "novým zlatem"?

Mnoho let lákalo spotřebitele a investory zlato. Ale trvale vysoké ceny zlata by mohly vést k přehodnocení potenciálu stříbra, jako materiálu na výrobu šperků a uchovatele hodnoty.

Komodity Zlato Stříbro
Stříbrné cihly

Náznaky stabilizace ekonomického propadu by mohly pomoci stříbru, aby svou výnosností překonávalo zlato. Debata o relativním přínosu zlata a stříbra začala, když Indie, jako největší spotřebitel zlata, tento drahý kov v únoru a březnu vůbec neimportovala. Dokonce by se mohla stát i exportérem.

„V Indii je mnoho lidí, kteří si mohou dovolit jen stříbro a mnoho takových, kteří si kupují jen zlato. Ale také je mnoho váhajících, kteří se rozhodují mezi zlatem a stříbrem,“ říká Ashok Shah, vedoucí investor z London & Capital.

Podobný jev se patrně začne objevovat i v jiných zemích. S rostoucí nezaměstnaností se snižují mzdy a potenciální zvýšení daní se projeví ve slabších spotřebitelských výdajích.

Zlato slouží k zajištění v obdobích nejistoty. Na vrcholu bankovní krize, 20. února, přelétla jeho cena 1000 dolarů za unci – na své 11 měsíční maximum.

V dubnu pak cena spadla o 13 procent na 875 USD za unci a cena stříbra o 16 procent na přibližně 12,20 USD za unci – v porovnání s nejvyššími hodnotami v únoru.

Eugen Weinberg, analytik z Commerzbank říká, že stříbro bylo v posledních 30 letech slabým protějškem zlata. „V první polovině minulého století hrálo zlato a stříbro podobnou roli, co se týče prostředku směny a role bezpečného přístavu.“

Měřítkem hodnoty může být porovnání cen zlata k cenám stříbra. To bylo v minulém století nejníže i na úrovni 14, v porovnání se současnými úrovněmi okolo 70. To by naznačovalo, že zlato je nyní nadhodnocené.

Zároveň E. Weinberg dodává, že poměr hodnot by se v střednědobém horizontu měl pohybovat mezi 40 a 50. „Lidé, kteří si nemohou dovolit zlaté šperky, si budou kupovat stříbro.“

Od roku 1980 se poměr cen zlata ku stříbru pohyboval v rozmezí 30 a 100, průměr byl 65. Hodnoty 100 dosáhl naposledy v roce 1991 poté, co Irák vedl invazi do Kuvajtu. Vynořily se obavy, že růst cen ropy by mohl vést k nezkrotitelné inflaci. Zlato pak sloužilo jako finanční zajištění.

Současné masivní pumpování peněz do ekonomiky centrálními bankami a vládními výdaji by mohlo vést k podobným obavám o růst cenové hladiny. To bude v nejbližších letech patrně podporovat ceny obou vzácných kovů.

Krátkodobě mohou ceny zlata a stříbra mírně spadnout, jak investoři přecházejí k rizikovějším aktivům, například akciím, kvůli očekávanému hospodářskému růstu a průmyslové výrobě.

Jestli opravdu dojde k oživení ekonomiky, ceny stříbra nebudou tolik zasaženy, protože je užíváno v průmyslových odvětvích jako elektrotechnika, letecký a zbrojní průmysl.

„Hodnota zlata utrpí, stříbra také, ale s menším dopadem, když to bude kompenzováno rostoucí průmyslovou poptávkou,“ říká David Thurtell, analytik u Citigroup. Také očekává, že poměr cen zlata ku stříbru bude na konci třetího čtvrtletí na úrovni 50 až 55.

Očekává se, že průmyslová poptávka po stříbru bude tvořit asi 65 procent celkové světové nabídky, odhadované na 895 tun. Zatímco průmyslové a lékařské využití zlata je odhadováno na 11 procent celkové nabídky, odhadované dle poradců z GFMS na 3880 tun.

Oživení poptávky po stříbru může být podpořeno investicemi. Při cenách zlata kolem 900 USD za unci se očekává, že množství burzovně obchodovaných fondů (ETF) se stříbrem vzroste.

Největší burzovně obchodovaný fond se stříbrem - iShares Silver Trust - drží rekordních 8 413 tun stříbra, což představuje od ledna 20ti procentní nárůst. Zatímco největší burzovně obchodovaný fond ze zlatem - SPDR Gold Trust - vykázal ale dokonce 40ti procentní nárůst a drží 1 127 tun zlata.

„Někteří lidé se mohou nyní spíše přiklánět ke stříbru, kvůli silnější investiční poptávce,“ dodává Adrian Koh, analytik z Phillip Futures.

Jak může vsadit na stříbro drobný investor?

Indexový fond na stříbro iShares Silver Trust (SLV)

Investiční certifikát na stříbro Société Générale Silver Index-Zertifikat

Zdroj: Telegraph