Nebojte se zářijového medvěda
|

Nebojte se zářijového medvěda

Všechna finanční média propírají totéž – září je statisticky pro akcie nejtěžší měsíc. Ale letos tradiční indikátory a poučky často berou za své, a tak toto pravidlo nemusí pro investory do akcií znamenat rozkaz ke kapitulaci.

Medvědí trh

„Každý nemusí opouštět loď jen proto, že jsou vysoké vlny,“ tvrdí Richard Ross, šéf technické globální strategie v newyorské makléřské společnosti Auerbach & Grayson. Podle něj jsou z hlediska technické analýzy otevřené dveře k dalšímu růstu cen akcií. Nyní je na investorech, zda jimi projdou.

Čekání na korekci

nemusí být (správnou) strategií. Září zahajovalo 91 procent amerických akcií nad svým 200denním pohyblivým cenovým průměrem , zatímco v únoru jej překonávalo pouhé jedno procento titulů. Je to díky strmé půlroční rally. Po posledním podobném růstu o 44 procent v roce 2004 pak přišla korekce okolo 8 procent. Pak ovšem nastal další býčí závod, a to dává optimistům naději pro letošní podzim.

Minulost nesmí investory ovlivňovat, naopak, jde o to mít krátkou paměť. Richard Ross uvádí příklad golfisty, který na jedné jamce honí míček po greenu, ale na dalším drivu už na to nesmí myslet a musí odpálit co nejlíp.

Najdeme řadu významných akcií, především z finančního sektoru (AIG, Fannie a Freddie), které v portfoliích investorů během růstu často chyběly. Ale zapomínat na ně v dalším období může být ještě horší. „Nikde není psáno, že třeba Citigroup dál neporoste, když ji koupíte za pět dolarů na akcii. A je jedno, jestli jste do ní nestihli jít, když byla za dolar,“ vysvětluje Richard Ross.

Podle odhadů analytiků přijde další velký růst potom, co společnosti prokáží návrat k vyšším tržbám. Ve druhém čtvrtletí sice firmy překonávaly očekávání zisku, ale většinou jen díky snižování nákladů a nižší produkci. Navíc podle Randyho Casse z výzkumné firmy FirstCoverage není snadná změna býčího sentimentu na medvědí a naopak. Trhy musejí dostat nějaká přesvědčivá data, do té doby pokračují na stávající vlně.

„Hodně lidí má motivaci udržet trh vysoko v zelených číslech,“ vidí Cass důsledek toho, že mnozí finanční poradci propásli začátek rally na jaře a nyní potřebují klientům ukázat, že i při pozdější investici dosáhnou solidních zisků do konce roku.

Bill Stone, investiční šéf PNC Wealth Management, nesází na zářijový předpokládaný pokles. Naopak, podle něj se mají investoři ptát ne na to, jak z akciového trhu přejít k alternativním investicím, ale na to, kolik je bude stát případné minutí možných zářijových růstů.

Wall Street nechce zůstat stranou. Hodně firem dává lepší výhledy do konce roku. David Bianco, akciový stratég z Banc of America Securities-Merrill Lynch, vidí index S&P 500 na úrovni 1 200 bodů v září 2010, což znamená roční růst okolo 16 procent. To navíc mnohé investory odrazuje od čekání na jakoukoli korekci.

Navíc Bianco i další upozorňují, že ačkoli září a říjen jsou pro akcie statisticky nejhorší měsíce, zároveň během nich došlo historicky k některým největším růstům. Volatilita zřejmě poroste i proto, že podzim je klíčový pro finanční a obchodní manažery firem, pokud jde o výsledky celého roku. Nakonec Bianco považuje za zbytečné bát se letošního září, protože tradiční květnové „Sell in May and go away“ letos také nevyšlo.

Tobias Levkovich ze Citigroup je opatrnější a do konce roku 2010 dal cíl 1 100 bodů pro index S&P 500. Vidí sice příznivé podmínky zkraje roku, ovšem pak podle něj do růstové nálady negativně promluví daňové povinnosti firem. I tento opatrnější výhled však dává možnost více než pětiprocentního ročního růstu od dnešních hodnot.

Podle Richarda Hughese, šéfa Portfolio Management Consultants, která radí finančním poradcům, existuje cesta, jak se vyhnout propadu a zároveň neminout další podobnou rally. Tím řešením je cyklická rotace sektorů, do kterých investor vkládá kapitál. Tato strategie velí umisťovat peníze do deseti sektorů indexu S&P 500 podle čtyřech hledisek – fundamentálních dat, technické analýzy, rizika a makroekonomických podmínek. Následně srovná výnosnost všech sektorů a určí, na které sektory je dobré vsadit.

Historická statistika zářijového obchodování na US trzích

Zdroj: Forbes