Japonský yen: vzestup po historickém vítězství demokratů ve volbách v Japonsku
|

Japonský yen: vzestup po historickém vítězství demokratů ve volbách v Japonsku

Historické vítězství Demokratické strany Japonska ve volbách se postaralo o růst kursu yenu. Obchodníci tento vzestup odůvodnili koncem politické nejistoty ve druhé největší ekonomice světa.

Japonsko

Také prohlášení příštího vedení, že se nechtějí dotknout nezávislosti centrální banky a že se nebudou pokoušet oslabit hodnotu japonské měny, byla pro kurs yenu příznivá.

Demokratická strana Japonska založená roku 1996 dosáhla se svým top kandidátem Yukio Hatoyamou vítězství a tím i jasné většiny v dolní sněmovně. Naproti tomu strana liberálních demokratů, která vládla od roku 1955, musela přejít do opozice. Ve volebním boji hrála ústřední roli hospodářská krize, kterou byla zasažena i japonské ekonomika.

Demokratická strana oznámila, že chce posílit kupní sílu obyvatel. Mimo jiné má být zavedena minimální mzda 1000 yenů za hodinu, dosud pracují mnozí Japonci za 800 yenů za hodinu nebo méně. Pokud by to japonští demokraté s pozvednutím kupní síly mysleli vážně, neznamenalo by to nic jiného než změnu japonského hospodářského modelu, který byl doposud zaměřen na vývozní průmysl. Nicméně teprve současné krize udělala nad tímto modelem otazník.

Téměř dvacet let bojuje Japonsko s nízkým hospodářským růstem a slabou domácí poptávkou

Nominální mzdy klesají od roku 1998 a rok 2008 přinesl další znatelné snížení.. Oficiální míra nezaměstnanosti je 5,4%, což odpovídá 3, 48 milionům nezaměstnaných. Vláda však vychází z toho, že v japonských podnicích je dalších 6 milionů „interně nezaměstnaných„ lidí.

Christopher Wood, hlavní stratég CLSA Asia-Pacific, kladně hodnotí skutečnost, že se Japonsko přiklání k hospodářskému modelu růstu, který je tažený poptávkou. Demokraté chtějí nový model financovat zkracováním výdajů ve státní správě a státních podnicích. Podle Wooda nabízí tato nová orientace hospodářské politiky Japonsku šanci osvobodit se z deflační pasti.

Na tom by yen mohl vydělat. Případný úspěch by se také mohl projevit v rostoucích výnosech japonských dluhopisů.

Pro japonský průmysl jsou však krátkodobé vyhlídky smíšené. Dosavadní šampióni exportního průmyslu by se mohli dostat při realizaci plánů s minimální mzdou do problémů s marží. Naproti tomu by se malé a střední podniky, které se orientují na domácí trh, mohly těšit z vyšší poptávky.

Vývoj nominálních mezd - Japonsko

Nominální vývoj mezd v Japonsku

Od roku 2001 výdaje japonských domácností stagnují a v současné krizi se snížily ještě markantněji. Dosavadní hospodářský model Japonska nepřinesl svým zaměřením na vývozní hospodářství a velké koncerny za minulá 2 desetiletí pro většinu obyvatel žádný udržitelný vzestup životní úrovně.

Sesazení liberálních demokratů je tak politickým důsledkem předchozí hospodářské politiky.

Zdroj: Märkte und Zertifikate Weekly, RBS