Přehled doporučení na petrochemické akcie
|

Přehled doporučení na petrochemické akcie

Jaké vyhlídky dávají akciím petrochemickým společností v regionu střední a východní Evropy analytici Erste Bank?

Při koupi akcií orientovaných na rafinaci radí analytici Erste Group k opatrnosti, především u společností s vysokým zadlužením. Nicméně se do konce roku očekávájí stabilizace ceny ropy kolem 70 USD za barel a mírné zlepšení rafinérských marží.

Za střednědobě očekávanou „nízkou výnosnost“ segmentu rafinace je zodpovědný pokles poptávky po ropných a petrochemických produktech. V tomto sektoru by mohlo proběhnout několik transakcí.

Většina rafinérských společností zemí střední a východní Evropy se v současnosti soustředí na své stávající aktivity a jejich konsolidaci, pouze OMV má chuť k akvizicím. Nepředpokládá se ovšem, že je společnost mimo svůj region schopna konkurovat ruským gigantům.

OMV

Fundamentálně zůstane OMV bez pochyb naším preferovaným titulem s doporučením kupovat a cílovoucenou 39 EUR za akcii. Negativní dopad by na společnost mohlo mít přeplacení turecké sítě benzinových pump Petrol Ofisi. Tato transakce by mohla být financována navýšením kapitálu, rozředění by také ceně akciíneprospělo.

MOL

Pro MOL platí doporučení akumulovat a nárůst dvanáctiměsíční cílové ceny na 18 200 HUF. Navzdory spíšeslabým vyhlídkám pro rafinérský segment disponuje MOL ve svých rafinériích vynikající kvalitou s vysokým stupněm komplexnosti, což umožňuje dosažení nadprůměrných rafinérských marží.

PNK ORLEN

PKN Orlen stále doporučujeme držet s mírným nárůstem dvanáctiměsíční cílové ceny na 30 PLN za akcii.

LOTOS

Pro Lotos stále platí doporučení redukovat s dvanáctiměsíční cílovou cenou 21 PLN. Při koupi titulů Lotos a PKN Orlen radíme k opatrnosti. Hlavními důvody ke znepokojení jsou slabé vyhlídky prorafinérský segment a finanční zranitelnost (vysoké zadlužení).

UNIPETROL

Unipetrol byl těžce zasažen zhroucením petrochemického segmentu ve 2.pololetí 2008 a letos ho zasáhl propad rafinérských marží. Horší „vnější prostředí“ snad už ani nemůže existovat, ale zotavení bude probíhat pomalu. Kvůli chybějící střednědobé strategii doporučujeme titul redukovat s cílovou cenou 140 CZK.

PETRUM

Pro Petrom zvyšujeme cílovou cenu z 0,18 RON na 0,31 RON a to na základě stoupající ceny za surovou ropu a nižší diskontní sazby při oceňování společnosti. Silná angažovanost Petromu v segmentu těžby je hodnocena pozitivně. Jelikož ještě nejsou viditelné výsledky restrukturalizace segmentu rafinace, nelze doporučení akumulovat zvýšit.

INA

INA bude mít určitě prospěch ze skutečnosti, že společnost prakticky převzal MOL. Potenciální zdroje růstu (zvýšení produkce těžby, přestavba rafinérií v Rijece a Sisaku a programy na snížení nákladů) jsou již započítány do doporučení akumulovat s dvanáctiměsíční cílovou cenou 1 888 HRK.

Zdroj: Erste Group Bank