Proč jsem medvědem 11.
|

Proč jsem medvědem 11.

Již více než pět měsíců pokračuje na světových akciových trzích bear rally. Americké akcie jsou o 45 procent nahoře, akcie mladých trhů ještě o dalších deset procent výše. Vypadá to nádherně, ale když si uděláme širší obrázek pro dlouhodobého drobného investora, tak jsou akcie skoro mrtvou investicí.

Medvědí (bear) rally

silný růst akcií, ale stále v sestupném dlouhodobém trendu

Americké akcie jsou přibližně tam, kde byly na jaře roku 1998. České akcie jsou „na tom lépe“, přibližně na hodnotách roku 2005.

Býci namítnou, že akcie se nekupují jenom kvůli kapitálovému zhodnocení, ale také pro dividendu. Ale i po započtení resp. reinvestování dividend je výnos z držení amerických akcií za uplynulých 11 let jen několik setin nad nulou.

Během více než poslední dekády prošly americké a s nimi ruku v ruce akcie rozvíjejících se trhů třemi silnými růstu. Index amerických akcií S&P500 například třikrát dosáhl na 1500 bodů.(pozn.kurz k 3/9/09 byl 994)

10let výkonnost investic

Mezitím co akcie procházely obdobím růstů a poklesů, ostatní typy investic jako je zlato, státní nebo firemní dluhopisy, komodity ale také nemovitosti je ve své desetileté výkonnosti předstihly a v některých případech převálcovaly. (pozn. desetiletou výnosnost ilustruje přiložený graf)

Býci budou argumentovat, že růstové fáze na akciových trzích nabídly řadě investorům možnost účasti na růstu. Ale zcela upřímně, kdo například z analytiků, makléřů nebo makroekonomů radil investorům ať si koupí akcie v březnu letošního roku?!

Zdroj: Gluskin Sheff