Medvědi se opět začínají ozývat
|

Medvědi se opět začínají ozývat

Už koncem srpna se začala zvedat vlna znepokojení z řad makléřů, analytiků a finančního tisku. Převládá totiž jednotný názor, že kapitálové trhy předstihly fundamentální ukazatele a riziková aktiva (tzn. vše od neinvestičních dluhopisů až po měny rozvíjejících se zemí) se z kategorie „levné“ přesunulo do kategorie „drahé“.

Čína Státní dluhopisy Trh

Přišel čas korekce?

Kritici zdůrazňují: mnoho akciových trhů vzrostlo o více jak 50 procent od svých minim. A v mnoha rozvíjejících se zemích dosáhl ukazatel P/E (cena/zisk) na několikaletá maxima. Brazilský real se v poslední době obchodoval na hodnotách z ledna 2008, zatímco jiným měnám se podařilo smazat ztráty, které utrpěly od začátku krize.

P/E ratio

Poměr tržní ceny akcie vůči čistému zisku. Čím nižší, tím je dané akcie relativně levnější.

Nejvíce obav ale směřuje směrem k Číně. Tamní akciový trh totiž od října 2008 do začátku srpna 2009 vzrostl o více jak 100 procent. Během srpna pak nastal prudký propad, a to téměř o 23 procent. Čínský akciový trh se tak stal postrachem celému světu. Prudce rostl, když se ostatním zemím dostávalo vládní pomoci a v současné době, když akcie na celém světě rostou, tak v Číně nastává korekce. Analytici si nyní kladou otázku – pokud Čína nedokáže udržet růstovou vlnu, tak jak se to podaří zbytku světa?

Je jasné, že hodnota akcií není tak atraktivní, jako byla před několika měsíci. Nicméně, už není tak jisté, že se trhy předběhly resp. že hodnota akcií dosáhla takových výšek, ze které už nedokáže dále stoupat. Pokušení mnoha investorů, kteří agresivně investovali do rizikových akcií s vidinou zisku, je pochopitelná a s největší pravděpodobností odstartovala tento proces. Nesmíme také zapomenou na velmi nízkou likviditu, s kterou se akciové trhy potýkaly celé léto.

Redukce rizikových pozic

Přesto jsme zredukovali riziková aktiva ve všech portfoliích. Snížili jsme pozice ve státních dluhopisech, které nejsou likvidní a také v dluhopisech rozvojových zemí, zejména těch evropských. V měnových pozicích jsme snížili zastoupení měn rozvojových zemí.

Pokud na trhy přijde v následujících týdnech korekce, budeme připravení využít nízkých cen a opět navýšit váhu v rizikovějších pozicích. Na druhé straně, pokud trhy najdou podporu nebo dokonce začnou opět růst, můžeme kdykoliv naše pozice opět navýšit. V těchto dnech se redukce rizika každopádně jeví jako rozumná. Ne proto, že bychom si mysleli, že trhy jsou příliš drahé, ale protože trhy samotné ustupují od rizikových aktiv.