Zlato nad magickou tisícovkou
|

Zlato nad magickou tisícovkou

Cena zlata se při úterním obchodování na londýnské komoditní burze dostala přes psychologickou hranici 1000 USD za unci. Posun nad tuto laťku je výsledkem nervozity investorů nad dalším vývojem světové ekonomiky.

Lehman Brothers Inflace Zlato

Zlato se nad 1000 USD dostalo již potřetí od jara roku 2008 a obchoduje se na svých šestiměsíčních maximech.

Cena zlata se na londýnské komoditní burze v rámci okamžité vypořádání při úterním obchodování kótovala za 1005 USD za unci.

Obdobně na to byla komoditní burza NYMEX v New Yorku, kde se kurz zlata s dodáním v prosinci vyšplhal na 1004 amerických dolarů za trojskou unci.

Důvodem posilování tohoto vzácného kovu je spekulace, že oslabování dolaru přiláká investory do zlata a také nervozita, která se vznáší nad dalším vývojem na akciových trzích, které od jara posílily nejprudčeji od třicátých let minulého století.

Zlato láká investory již od loňského pádu americké investiční banky Lehman Brothers, protože ho považují za "bezpečný přístav" a pojistku proti finanční krizi.

Investoři se také domnívají, že bezprecedentní kroky, které podnikly světové centrální banky na záchranu ekonomiky, povedou příští rok k růstu inflace.

aktuální kurz zlata

Zdroj: Financial Times