Kde bude index S&P 500 na Silvestra?
|

Kde bude index S&P 500 na Silvestra?

Co si myslí analytici hlavních světových bankovních a brokerských hráčů o budoucnosti amerického akciového indexu S&P 500?

Světové akcie

Z 10 různých analytických predikcí, které shromáždila agentura Bloomberg, vyplývá střízlivý růst indexu S&P500 v tomto roce.

David Kostin z Goldman Sachs a Thomas Lee z JPMorgan Chase se domnívají, že FED bude držet tento rok sazby na stávající úrovni, tedy takřka na nule, což vytvoří příznivou půdu pro růst akciových trhů.

Z hlediska fundamentů za motory růstu považuje Thomas Doerflinger z newyorské UBS vyšší zisky společností a akceleraci M&A aktivit (mergers and acquisitions, tedy fúze a akvizice).

S&P rok 2009

„Investoři by měli nakupovat akcie společností, které jsou schopny co nejrychleji zvýšit tržby,“ uvádí Thomas Lee.

odhady S&P

Kostin z Goldman Sachs předpokládá, že cílová sazba FEDu pro overnight mezibankovní půjčky se nezvýší do roku 2012. V prosinci přitom FED funds futures indikovaly cca 70% pravděpodobnost, že sazby se zvýší v srpnu tohoto roku (resp. 50% pravděpodobnost, že se tak stane v červnu).

Názorová škála je však pochopitelně stále pestrá, v opozitu k zastáncům býčího trhu stojí tradiční zvěstovatel příchodu medvěda, profesor na New York Univerzity Nouriel Roubini, či např. Mohamed El-Erian z fondů Pimco. Podle El-Eriana výnosnost akcií utrpí zvýšením vládní regulace, nízkou spotřebou a pokud jde o americké akcie, slabší rolí Ameriky v globální ekonomice.

„V globálu silné akcie a komodity ukazují na počátek další bubliny na finančních trzích. Nerovnováhy vyvolané úvěrovou krizí, bude teprve třeba řešit, uváděl pak koncem loňského roku Roubini.