Burzovní kalendář 18. 1. - 22. 1. 2010
|

Burzovní kalendář 18. 1. - 22. 1. 2010

Pozornost investorů na Wall Street bude v nadcházejícím týdnu směřovat k výsledkům velkých technologických firem a bank. Eurozona má v makrokalendáři několik indexů důvěry, a pražská burza bude čekat na nové zprávy o úpisu akcií KID Digital a na výsledek jednání držitelů warrantů developerské společnosti Orco.

Světové akcie

Wall Street

Burzy v New Yorku čeká zkrácený obchodní týden, jelikož v pondělí jsou trhy kvůli státnímu svátku uzavřeny. O to víc je ale burzovní kalendář popsaný v následujících čtyřech obchodních dnech.

Jestli bude pokračovat lednový efekt mohou rozhodnout hospodářské výsledky stovky firem, které se chystají odtajnit v příštím týdnu své účetní knihy. Lepší než očekávané výsledky a k tomu navíc pozitivní výhled na další čtvrtletí, bez této kombinace se nejspíš další růst na Wall Street neobejde.

Sérii výsledků odstartuje v úterý technologický gigant IBM (odhad 3,47 USD), k němu se ve středu připojí internetové aukční síň eBay (odhad 0,40 USD) a o den později internetová jednička Google (odhad 6,43 USD).

Sektorově, bude kromě technologických akcií směřovat zájem investorů na výsledky hospodaření finančních institucí. Minulý pátek je zahájila JPMorgan, která sice překonala očekávání na úrovni zisku, ale měla horší tržby.

„Budeme dál pokračovat v pálení nábytku, abychom měli v domě teplo?,“ ptá se obrazně Michael Pento, hlavní ekonom z poradenské společnosti Delta Global Advisors. “Když se nezvednou tržby, tak začnou americké firmy ztrácet výsledkovou sílu“. (zdroj:AP)

Jestli byla páteční čísla od JPMorgan začátkem „negativního trendu“ mohou v týdnu vyvrátit čísla od Citigroup (odhad -0,33 USD), Bank of America (odhad -0,52 USD) nebo banky Goldman Sachs, která by podle agentury Thomson Reuters měla ve čtvrtém čtvrtletí vydělat 5,19 USD na akcii.

Ze staré ekonomiky budou ještě velmi důležité výsledky konglomerátu GE (odhad 0,26 USD), nebo prodejce rychlého občerstvení McDonald's (odhad 1,02 USD).

Americký makrokalendář je nejsilnější ve středu a ve čtvrtek. Ve středu to budou inflační čísla v podobě indexu výrobních cen (odhad 0,0 %) a také nové žádosti o stavební povolení. O den později bude důležitý index výrobní aktivity Philadelphia Fed (odhad 17,7), předstihové indikátory a tradičně týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti.

„Letos dál poroste produktivita práce a to je dobrý předpoklad pro růst firemních zisků, který by se měly přeměnit do dalšího posílení kurzů na akciovém trhu,“ takový výhled dává Diana Swonková, hlavní ekonomka z investiční společnosti Mesirow Financial. (zdroj:AP)

datum událost
18-22/1 Výsledková sezóna (Citigroup, Google, IMB, GE, McDonald´s)
20/1 Inflace - index výrobních cen
21/1 Index předstihových ukazatelů
21/1 Philadelphia FED - index ekonomické aktivity

Eurozona

Vyspělé evropské trhy zaznamenaly v minulém týdnu první ztrátové obchodování od začátku roku. Jestli bude negativní nálada pokračovat, rozhodne kromě intenzivní americké výsledkové sezóny, také několik ryze evropských makroindikátorů.

V úterý bude zveřejněn index důvěry ZEW, který se měří mezi bankovními analytiky v Německu. Jeho hodnota by měla oproti listopadu mírně klesnout (odhad 50 bodů).

Důležité budou také průmyslové objednávky za celou Unii, které investoři uslyší v pátek. O víkendu relativně chudší makrokalendář doplní index evropských nákupních manažerů.

datum událost
19/1 ZEW - index důvěry v Německu
22/1 Průmyslové objednávky v EU
24/1 Index nákupních manažerů v EU

Česká republika

Pražská burza dokázala v minulém týdnu na rozdíl od západoevropských kolegyň zakončit v kladných hodnotách. Tento týden však bude velmi pravděpodobně ve vleku vývoje na Wall Street.

Individuální avizované korporátní události se budou týkat jen developerské společnosti Orco, která se v minulém týdnu neúspěšně pokoušela vyjednat dohodu s držiteli dluhopisů. Tento týden bude jednání pokračovat, tentokrát s majiteli warrantů.

Pražská burza by se brzy měla dočkat nové primární emise akcií (IPO), kterou má být technologická společnost KIT Digital. Ta by se na rozdíl od původních předpokladů měla obchodovat v rámci duálního listingu tz. jak na mateřském trhu Nasdaq, tak na parketu pražské burzy.

Podle informací investicniweb.cz by mělo být v týdnu oznámeno více podrobností k této nové emisi akcií. Kromě toho také přineseme exkluzivní rozhovor s členem českého managementu této společnosti.

datum událost
20/1 Orco - valná hromada držitelů warrantů