Komodity: Mrazy polevily a investoři se opět soustředí na fundamentální data
|

Komodity: Mrazy polevily a investoři se opět soustředí na fundamentální data

Na začátku roku investoři otevírali v komoditách dlouhé pozice, ale nákupní horečka už poněkud vychladla. Index CRB si za první obchodní týden připsal 4% a na trh se dostavila mírná korekce. Hladní výprodej přišel na pšenici a olejninách, následovala oblast energetiky.

Komodity Čína Ropa Zlato

Na začátku měsíce se ceny držely nahoře díky mrazu. Ten pak ale polevil a navíc vzrostly zásoby ropy v Americe, takže ceny začaly klesat. Impulsy založené na výkyvech počasí jsou vždy dočasné, tentokrát ale proti rostoucím zásobám stála také rostoucí poptávka, takže jejich nárůst nebyl tak veliký a neměl díky tomu na cenu enormní dopad.

Administrativa pro energetické informace vydala minulý týden měsíční zprávu o velikosti nadbytečné produkční kapacity OPECu. S výjimkou Nigérie a Iráku činí nadbytečná kapacita denně 4,7 milionů barelů, což je nejvíce od roku 2002.

Navzdory robusní poptávce ze strany rozvíjejících se trhů je prostor další růst poptávky malý a to zejména díky nižšímu než očekávanému oživení na rozvinutých trzích. OPEC si je vědom toho, že při tomto stavu vytížení kapacit by mohl další růst cen ohrozit pozvolné oživení a tak je se stávajícími cenami je spokojen. Další riziko představuje přehřátí čínské ekonomiky, což je skutečnost, které si je vědoma i sama čínské vláda, která minulý týden utáhla otěže půjčování peněz a nařídila zvýšit kapitálové rezervy bank.

cena ropy

Ve čtvrtek byl zveřejněn dlouho očekávaný report CFTC (U.S. Commodity Futures Trading Commission – Výbor pro obchodování s komoditními futures kontrakty) o tom, jak bude omezeno podstupování nadměrného rizika na energetických trzích. Nová pravidla se budou týkat ropy, zemního plynu, topného oleje a benzínu. Dotknou se ovšem pouze největších hráčů na trhu, tedy nejspíše hedgeových a indexových fondů.

Z technického pohledu dosáhla ropa s dodáním příští měsíc nového 15timěsíčního maxima na ceně 83,95 USD. Prudký pokles ceny naznačuje, že cena ropy není připravená atakovat a překonat hranici 85 USD za barel a výše. Cena od poloviny prosince loňského roku přidala 18,5% a tak korekce byla více než na místě. Aktuálně máme za to, že cena 78,08 USD a 76,27 USD by mohla utvořit podporu a zastavit tak další pokles. Přikláníme se k tomu, že cena se bude pohybovat kolem 80 USD do té doby, než se objeví pokles v převisu nabídky.

Zlatá horečka roku 2009 dostala nový rozměr. Přední odborníci na tento vzácný kov minulý týden oznámili, že investiční poptávka po zlatě se loni zdvojnásobila a dosáhla výše 1 820 tun. Naopak zlato pro účely šperkařství zaznamenalo propad poptávky o 23% na 1 687 tun. Poprvé za 30 let tak investiční poptávka převýšila poptávku ze šperkařství a ukázalo se, jak velký vliv měla investiční poptávka na růst ceny na nová maxima v roce 2009.

Trh očekává, že poptávka po špercích zůstane ještě nějaký čas nižší díky ceně na 1000 USD za unci, která způsobuje, že se obchodníci soustředí především na investiční poptávku. Produkce zlatých dolů vzrostla o 6% na 2 553 tun, což je šestileté maximum. Čisté prodeje centrálních bank naopak klesly o 90% na 24 tun a dostaly se tak na své dvacetileté minimum.

poměr stříbro zlato

Čistá výše investic do komodit dosáhla 50 miliard dolarů, což je podle JP Morgan nový rekord. To jasně dokládá, jak se na tuto třídu aktiv dívají investoři a pro rok 2010 se očekává, že přiliv dalších investic bude v obdobné výši.

Cena zlata obdobně jako ceny energií spadla poté, co si na začátku minulého týdne připsala zisky. Cena je na jedné straně podporována neutuchajícím zájmem investorů, na druhé straně případné oživení na dolaru na pozadí starostí o oživení evropské ekonomiky by mohlo způsobit právě pokles ceny zlata. Ekonomické problémy zemí v oblastí Středozemního moře a Irska jsou dobře známé a nelze jednoduše očekávat, že dolar se bude nadále vyvíjet proti euru do strany.

Dokud cena zůstane nad 1 055 USD za unci, bude růstový trend neporušený, v tuto chvíli se však zlato nachází v konsolidační fázi. Technické podpory se nachází na úrovních 1 115 USD, 1 086 USD a rezistence pro růst pak na cenách 1 146 UD a 1 162 USD. Stříbro si drží dosažené zisky, cca 11% prozatím za tento měsíc a cena 18 USD vypadá, že tvoří hlavní podporu. Poměr ceny zlata a stříbra klesl z 65 na 61,2 a myslíme, že stříbro má další potenciál k růstu tak, aby dokázalo tento poměr snížit až na 60.

Hlavní pohyb týdne se však udál na obilninách a olejninách poté, co USDA zveřejnila svůj WASDE report (World agricultural supply and demand estimates – světovou zemědělskou poptávku a nabídku), v němž překvapivě zvedla odhad produkce na nová maxima. Pěstování plodin nabralo loňský rok zpoždění, to ovšem nakonec bylo vyváženo mírným létem a teplým, suchým podzimem, který nakonec pomohl sklizni dozrát včas.

poměr pšenice kukuřice

Tento nečekaný dohad zpustil dramatický výprodej napříč sektorem. Cena kukuřice dosáhla limitu pro povolené denní rozpětí a následující den v propadu pokračovala. Vzhledem k tomu, že Spojené státy vyváží polovinu světového exportu kukuřice, třetinu exportu sojových bobů a jsou pátým největším exportérem pšenice, tak změny v očekávané produkci měly výrazný dopad na světové trhy a jejich ceny.

Několik posledních měsíců trápilo Středozápad nepříznivé počasí a tak revize úrody směrem nahoru byla nečekaná. Z toho samého důvodu se někteří obávají, že další zpráva, která přijde v březnu, může přinést revizi směrem dolů, protože letošní úroda kukuřice může být postižena nezvykle deštivým počasím.

U kukuřice myslíme, že je nyní prostor pro růst, protože spekulace navýšení ceny byly z části pozavírány. Navíc poměr ceny kukuřice a pšenice může růst z 0,72 až na 0,79 s tím, jak cena kukuřice je podporována používáním této komodity pro výrobu ethanolu, zatímco zásoby pšenice jsou vysoké.