EUR/USD: Dlouhodobý výhled
|

EUR/USD: Dlouhodobý výhled

O negativním sentimentu vůči Euru jsem se poprvé zmínil před několika týdny. Od té doby se situace průběžně zhoršuje a Euro nabývá nižších a nižších cenových hladin snad proti všem měnám. Zkuste se třeba podívat na měsíční graf EUR/AUD. Euro je na mnohaletých minimech a trend zatím nejeví žádné známky únavy.

EUR/USD

Velké pohyby však můžeme vidět i jinde. Například EURGBP, což je měnový pár, který je často „nudný“ kvůli minimální volatilitě, se za poslední týden propadl o 300 bodů (pipsů).

Nejpopulárnější a nejlikvidnější pár je ovšem EURUSD. Jak jsem předpovídal ve své prognóze z minulého týdne, Euro se skutečně propadlo do dolní části předchozí konsolidace a uzavřelo dnešní obchodování na velmi slabých hodnotách.

Euro se dokonce propadlo i uzavřelo pod mírným supportem (na denním grafu znázorněným modrou linkou). Ve večerních hodinách se ale Euro učebnicově vrátilo zpátky k supportu, který se mezitím změnil v resistanci, odrazilo se a když začala obchodovat Austrálie tak se Euro propadlo ještě hlouběji pod hodnotu 4200.

denní eurusd

Tento učebnicový příklad, kdy cena prorazí trendline support, vrátí se ho otestovat, odrazí se a zamíří dále k jihu je velmi jednoduchým, ale zato spolehlivým a vyzkoušeným stylem tradingu. Lze ho použít na všech grafech, ale na těch delších (1d nebo 4h) funguje ještě lépe než na těch kratších.

Podíváme li se na denní graf vidíme, že po prudkém pádu v prosinci se cena zastavila a konsolidovala v relativně úzkém pásmu. Cena byla schopna dosáhnout na 38.2% na úrovni 4569. Od této úrovně se odrazila a od té doby padá dolů. Toto je velmi důležité, ze dvou důvodů.

• Konsolidací a testem 38.2% se trend stal “zdravým” a může tedy zamířit dále

• To že se cena udržela pod 38.2% ukazuje, že tlak prodávajích je velký a prodejců je dostatek, takže cena neměla šanci dostat se ani na “oblíbenější” 50% fib. Ret. Je téměř jisté, že po dobu tří týdenní konsolidace se pod úrovní 4200 nastřádalo mnoho automatických příkazů k prodeji. Ať už se jedná o stop lossy dlouhých pozic nebo příkazy pro iniciaci nových krátkých pozic.

Fibonacci retracement: Jak používat tuto metodu?

mesicni eurusd

Měsíční graf ukazuje obrovskou prosincovou červenou svíci a již zmíněný fib. Ret. k 38,2%. Takhle obrovská svíce je velmi často jen první v řadě bearish svící. Cena nejspíš zamíří k 38,2% bull trendu z 2329 do 5141 na 4067. Jelikož je tento fib. ale poměrně blízko a jak technicky tak fundamentálně je Euro v problémech, je pravděpodobnější, že během několika týdnů se cena dostane až k 50% fib. Ret. na úrovni 3735.

Podobné úrovně lze dosáhnout pomocí teorie, že AB = CD. Jak ukazuje 3. obrázek, vzdálenost mezi bodem A a bodem B by se, alespoň teoreticky, měl rovnat vzdálenosti mezi body C a D. Zastánci této teorie tak mohou předpokládat cenu kolem 3670. Je ovšem důležité si uvědomit, že tyto dlouhodobé predikce jsou značně nejisté a během několika málo týdnů se můžou objevit faktory s kterými se nepočítalo.

Pakliže se rozhodnete mít pozice otevřené po dobu několika týdnů či měsíců, rozhodně bych doporučoval poměrně rychle umístit stop loss na break even a posouvat stop a tím uzamykat profit. Rozhodně nedává smysl, nechat profit v řádu několika stovek bodů upadnout do ztráty.

Aby se změnil výhled pro Euro, cena by se musela vrátit zpět nad úroveň 4600 což se v současné době jeví jako velmi nepravděpodobné.