Morgan Stanley: USA se zotaví dříve než Evropa a Japonsko
|

Morgan Stanley: USA se zotaví dříve než Evropa a Japonsko

Světová ekonomika má to nejhorší za sebou a analytici se soustředí na možné hrozby roku 2010. Předpověď je pro většinu zemí optimistická, ale najdou se i výjimky.

Morgan Stanley například předpovídá další propad japonské ekonomiky a zmrtvýchvstání Spojených států.

Mladé trhy porostou

Dobrá nálada na trzích by se měla projevit až 4procentním růstem světového HDP. To je podle Morgan Stanley reálný odhad.

Vývoj HDP - mladé trhy vs. G10

Tento růst budou podporovat hlavně mladé trhy. U nich se předpokládá až 6,5procentní růst. Měly by tak překonat chatrný přírůstek HDP 1,6 procenta za rok 2009.

Růst ekonomiky v USA by měl ve čtvrtém kvartálu 2009 dosáhnout 5 procent. A měl by tak překonat očekávání Morgan Stanley, která odhadovala růst na úrovni 4,1 procenta.

Evropa se však bude držet zpátky a zaostane za Spojenými státy. Japonsko by dokonce zřejmě mělo zažít druhý propad.

G10 bude držet úvěry na uzdě

Ekonomiky zemí G10 mají před sebou opět slabý rok. Odhady operují s pouhým 2procentním růstem.

Úvěry tak budou v mnoha zemích stále nedostupné a nezaměstnanost bude dál růst. Pozitivní je pouze to, že nezaměstnaných má přibývat pomaleji.

USA porazí Japonsko i Evropu

Spojené státy mají to nejlepší ještě před sebou. Růst HDP za 4. kvartál 2009 by měl dosáhnout 5 procent. Za celý rok by to pak mělo být 2,8 procenta. Navíc nezaměstnaných by mělo postupem času ubývat. Evropa sice dosáhne zhruba 1,2procentního růstu HDP, ovšem nezaměstnanost dál poroste.

Nejhůře na tom bude Japonsko. Nejoptimističtější odhady hovoří o 0,4 procenta růstu HDP. Navíc má silně růst nezaměstnanost.

Růst úrokových sazeb zasáhne Indii, Koreu a Kanadu

Rozsáhlý a někdy překvapující cyklus likvidity na trzích by měl pokračovat i v roce 2010. A to přesto, že centrální banky by se už měly snažit zvyšovat sazby.

Právě úrokové sazby by se měly během roku 2010 začít zvyšovat. Hlavně v Indii, Koreji a Kanadě. Ve třetím čtvrtletí by měly následovat další centrální banky – Fed, ECB a Čína. Tlak na bankovní sektor se bude uvolňovat pozvolna a jakékoli změny budou avizovány s velkým předstihem.

Největší propady jsou minulostí, hrozí inflace

Největší hrozby na trzích plnily stránky novin především v letech 2008 a 2009. V roce 2010 by se takové hrozby neměly objevit.

Hlavní tématem by měly být především snahy o srovnání státních dluhů, které se v průběhu recese několikanásobně zvýšily. Tyto dluhy budou znamenat do budoucna hlavní inflační riziko.

Zdroj: Business Insider