Ropy je dostatek. Dokud se vyplatí těžba
|

Ropy je dostatek. Dokud se vyplatí těžba

Nové technologie, energetická politika a nižší poptávka ve světě. To vše určuje budoucnost těžby ropy. Ovšem těžaři se, zdá se, zatím bát nemusejí.

Nizozemsko nepatří mezi velké producenty ropy. Přesto jsou poblíž hranic s Německem v oblasti Schoonebeek ložiska ukrývající odhadem miliardu barelů této suroviny. Během propadu ceny ropy v 90. letech se Shellu a Exxonu nevyplatilo tato hůře dostupná ložiska vytěžovat, a tak je uzavřely, ačkoli bylo vyčerpáno jen zhruba 25 procent ložiska.

Bude ropy dostatek?

Vyšší prodejní ceny a technologický pokrok ovšem dnes stejné firmy a nizozemskou vládu přiměly v Schoonebeeku znovu těžit. Shell tají informace, při jakých cenách se těžba vyplatí, ale experti odhadují něco mezi 40 a 50 dolary za barel. Při současné ceně okolo 80 dolarů je toto ložisko zlatým dolem. Během 20 let by se zde mělo vytěžit okolo 120 milionů barelů ropy. Pokud by se zahájila těžba i v dalších částech ložiska, podíl vytěžené ropy by se přiblížil 50 procentům. Průměrná vytěženost ložisek je přitom 30 až 35 procent.

Tlak na inovace

Schoonebeek svět ropou nezaplaví. Ovšem jeho úspěch dokazuje, že produkce ropy má navzdory řadě protichůdných faktorů budoucnost. Spotřebitelská poptávka, technologie a politika se začínají odklánět od vize katastrofálního nedostatku černého zlata. Podle Leonarda Maugeriho z italské olejářské společnosti ENI je ropy dostatek na příštích sto let.

Analytici jsou přesvědčeni, že ložisek ropy je dostatek. "Těží se jen zhruba 32 procent světových zásob," tvrdí Val Brock ze společnosti Shell, který má na starosti obchodní aktivity společnosti. Podle Shellu se ze současných známých ložisek dá vytěžit až 300 miliard barelů ropy. Podle analytiků je v současných ložiscích ještě zhruba 60 procent jejich původního objemu suroviny.

Tento potenciál vede za současných cen producenty ke zdokonalování technologií a těžebních postupů. Ceny ropy jsou i přes pád ze 147 dolarů za barel v roce 2008 výrazně vyšší, než analytici před pár lety očekávali. "Společnosti jsou hluboko do oceánů, do vzdálených arktických oblastí," říká Maugeri, který vnímá ropný byznys jako velice přizpůsobivý a reagující na změny politické a ekonomické situace. I kdyby nové technologie přispěly jen několika procenty k podílu vytěžené ropy, budou tato procenta důležitá pro růst nabídky ve světě a zvýší zisky celého odvětví.

Jednoduché metody (práce s tlakem v podloží prostřednictvím páry, vody, a další) dokážou i ze starých ložisek dostat více, než si dříve producenti dokázali představit. Některá ložiska například v Indonésii poskytla více než dvojnásobek ropy oproti původním odhadům. Nové lepší pumpy a vrty prodlužují životnost řady ložisek.

Ropa v Iráku

Divoká karta pro Irák

Těžba na už objevených polích není to jediné, co žene ropný byznys kupředu. Výzkumné týmy nacházejí hotové poklady v hlubokých vodách Brazílie, západní Afriky, a dokonce i ve Spojených státech. Noví ropní giganti – Rusko, Brazílie, Angola, Nigérie nebo Kazachstán – navíc navyšují své těžební kapacity ve spolupráci s Goralem, Exxonem, BP a dalšími velkými těžebními společnostmi. Tyto projekty mohou zvýšit denní těžbu ropy až o 5 milionů barelů.

Velké překvapení se chystá v Iráku. Ten se dohodl na spolupráci s ExxonMobil, BP, Shell a několika ruskými a čínskými těžařskými firmami. Pokud se tyto dohody naplní, Irák bude schopen těžit až 12 milionů barelů denně. Tím se postaví po bok světovým lídrům – Rusku a Saúdské Arábii.

Brání tomu především politická a logistická omezení. Ovšem 6 milionů barelů denně se zdá být reálných během 10 až 15 let. Irák by se tak stal druhým největším producentem mezi zeměmi OPEC, hned za Saúdskou Arábií.

Může za to recese?

Klesající světová poptávka po ropě může také zahýbat s nabídkou. Po ropné krizi v 70. letech minulého století a přechodu řady továren na zemní plyn klesla světová spotřeba ropy na začátku 80 let o 10 procent. Cena ropy (2 roky)

Cenový vrchol v roce 2008 může mít podobné dopady. Počet aut ve Spojených státech se za rok 2009 snížil o 4 miliony, a to díky šrotovnému a klesajícím prodejům. Do roku 2020 ubude podle odhadů analytiků dalších 20 až 25 milionů aut. Mladí Američané navíc upouštějí od stylu života založeného na ježdění autem. To vše omezí poptávku po ropě.

Spotřeba ropy ve Spojených státech klesla za poslední dva roky o 9 procent. Recese nalomila poptávku, ovšem podle mnoha analytiků se tato ani po ekonomickém zotavení nevrátí na původní hodnoty. "Budou lidé během ekonomického růstu nakládat s energiemi jinak? Pokud ano, budou ti, kteří předpovídají obnovení poptávky po ropě, překvapeni," tvrdí Goran Trapp, šéf oddělení obchodu s ropou londýnské Morgan Stanley.

Jednou z odpovědí na Trappovu otázku je Čína. Ačkoli země spotřebovává obrovské množství ropy a uhlí, zavádí zároveň rozsáhlé ekologické programy a inovace. Čína je jedničkou ve světové produkci solárních panelů, elektrárny v Pekingu jsou nejefektivnější na světě a pravidla pro emise automobilů jsou přísnější než ve Spojených státech.

Podle oficiálních zdrojů chce Čína do roku 2020 zvýšit podíl alternativních zdrojů energie ze současných 9 na 15 procent. Čínská spotřeba ropy přesto bude růst, i když pomaleji než se dříve očekávalo. Ropný šok tak přijít může, ale pravděpodobnější jsou optimistické výhledy pro těžařský sektor.

Zdroj: BusinessWeek