Burzovní kalendář 25. 1. - 29. 1. 2010
|

Burzovní kalendář 25. 1. - 29. 1. 2010

Lednový efekt a optimistické vize analytiků lehly v minulém týdnu popelem. Bude i nadcházející týden patřit tvrdým politickým regulacím nebo Wall Street bude více ovlivňovat výsledková sezóna a intenzivní makrokalendář? Možná bude nejlepší v týdnu nic nedělat a zůstat raději v Praze, kde se po více než roce chystá na burzu nová společnost.

IPO KIT digital

Wall Street

Index Dow Jones v minulém týdnu ztratil ze své hodnoty více než 500 bodů (-4,12%) a od začátku roku ztrácí přes dvě procenta.

„Jestli si investoři začnou současné poklesy spojovat s hrozbou větší korekce, tak může prodejní tlak pokračovat i v nadcházejícím týdnu,“ říká investiční stratég z poradenské společnosti Banyan Partners. (zdroj:AP)

O tom jestli se příští týden změní nálada na burzách v New Yorku, bude kromě politiků spolurozhodovat výsledková sezóna a řada makroekonomických indikátorů.

Investoři také budou kromě pohybů na hlavních indexech pozorně sledovat vývoj indexu VIX, který měří volatilitu (kolísavost), protože řada spekulantů vsází na její růst a to by s sebou přineslo skoro jistý další propad akcií.

Růst volatility a možné oslabení akcií má však podle některých expertů také pozitivní stránku.

„Trh nabídne zajímavé nákupní příležitosti, protože se některé akcie konečně dostanou na zajímavější úrovně,“ tvrdí Alan Valdes, zástupce ředitele makléřské společnosti Kabrik Trading. (zdroj:CNBC)

V týdnu také zasedá FED, ale od něho se žádná změna nečeká a tak sazby zůstanou stále na nule (0 – 0,25%).

“FED letos nakonec sazby ale zvedat bude a to minimálně na jedno procento,” řekl pro investicniweb.cz hlavní ekonom David Navrátil z České spořitelny.

Dlouhodobý výhled úrokových sazeb je důležitý, ale investoři budou v kontextu s FEDem v týdnu spíš sledovat jestli obhájí jeho šéf Ben Bernanke svoji pozici i pro druhé funkční období.

Kondici nemovitostního trhu změří statistika prodejů nových a stávajících domů a cenový index S&P Shiller. Prodeje nových domů by měly růst z 355 na 370 tis., stávající pak mírně klesnout k 6,54 mil.

Náladu mezi americkými domácnostmi změří v úterý index spotřebitelské důvěry. Zde analytici sází na menší pokles ( z 53,3 na 52,9 bodů.)

Velice sledovaným makrodatem bude zboží dlouhodobé spotřeby, které bude zveřejněno ve čtvrtek. Analytici odhadují meziměsíční růst o 2 %.

Makročíslem týdne však bude páteční hrubý domácí produkt.

„Očekáváme, že ekonomický růst byl v posledních třech měsících minulého roku rozhodně pozitivní a americká ekonomika by měla ůst o 5,5 %,“ takový odhad dává Brian Bethune, hlavní ekonom z Global Insight. Oficiální odhad agentury Reuters mluví o růstu o procento nižší.

I když se na trhu budou ještě nejspíš znovu probírat možné dopady zvyšování čínských úrokových sazeb a změny regulace bank na Wall Street, směr vývoje hlavních indexů může ovlivnit velmi nabitý výsledkový týden.

Jestli budou investoři reagovat i po lepších výsledcích prodejními příkazy jako v minulém týdnu „se přesvědčí“ akcie např. těžařské společnosti Chevron (odhad 1,71 USD) nebo telekomunikačního obra a v indexu Dow Jones zastoupené firmy Verizon (odhad 0,55 USD).

Nejvíce sledovanými hospodářskými výsledky v rámci technologické burzy NASDAQ bude zajisté technologická ikona společnost Apple.

„Domníváme se, že se Applu povedly vánoční prodeje,“ napsali svým klientům analytici Credit Suisse, kteří nedávno zvedli odhady na prodeje mobilního telefonů iPhone a počítačů Mac. Apple by měl vykázat čistý zisk na akcii ve výši 2,07 USD.

Mezi další v týdnu významné oznámivší technologické společnosti bude patřit softwarový gigant Microsoft (odhad 0,59 USD) nebo internetový obchod Amazon (odhad 0,72 USD).

datum událost
25-29/1 Výsledková sezóna (Microsoft, Ford, Johnson & Johnson, Verizon, P&G, Boeing, Yahoo!)
26/1 Spotřebitelská důvěra
27/1 FED - rozhodnutí o úrokových sazbách
27/1 Prodeje nových domů
28/1 Zboží dlouhodobé spotřeby
29/1 Hrubý domácí produkt (za IV. čtvrtletí 2009)

Eurozona

Na vyspělých evropských trzích se ze zpožděním rozjíždí výsledková sezóna. Tento týden uslyší investoři čísla od celé řady evropských firem a to jak ze staré tak mladé ekonomiky.

Pozornost na sebe určitě strhne výsledek hospodaření finského výrobce mobilních telefonů Nokia, která oznamuje ve čtvrtek a za 3. čtvrtletní minulého roku by měl vydělat 0,19 EUR na akcii.

Starou ekonomiku zastoupí např. německý Siemens (odhad 0,97 EUR) nebo výrobce elektroniky Philips Electronicss (odhad 0,36 EUR).

V rámci makrodat bude důležitý firemní důvěry IFO nebo index spotřebitelské důvěry za celou Unii.

datum událost
25-29/1 Výsledková sezóna (Nokia, Siemens,Infineon Technologies, Novartis)
26/1 IFO - index firemní důvěry v Německu
28/1 Index spotřebitelské důvěry v EU

Česká republika

Pražskou burzu čeká hned v pondělí přírůstek. Její parket obohatí technologické společnost KIT Digital.

Obchodování začíná v tzv. podmíněném režimu a jedná se podobně jako u mediální společnosti CME o tzv. duální listing, kdy se její kurz bude z velké části odvíjet od pohybu na mateřské burze Nasdaq.

„I tak se však jedná v tomto roce o první nový titul, který se v Praze objeví,“ poznamenal k novému úpisu Milan Vaníček, hlavní analytik z Atlantik FT.

První a doufejme, že nebude poslední. Další v pořadí by měly být na jaře akcie ČSOB a šance na IPO má i sázková kancelář Fortuna.

Z českých makrodat stojí za pozornost firemní a spotřebitelská důvěra. Tyto údaje budou zveřejněny také v pondělí.

datum událost
25/1 KIT Digital - vstup na pražskou burzu
25/1 Spotřebitelská a firemní důvěra