Komodity: Posilující dolar stojí u kormidla vývoje trhů
|

Komodity: Posilující dolar stojí u kormidla vývoje trhů

Čína opět ukázala svoji důležitost a další pokus utáhnout otěže růstu úvěrů vedl k prodeji komodit a vyvolal zájem o bezpečí v podobě státních dluhopisů a dolaru.

Komodity Ropa Platina

Ceny komodit se propadly na nejnižší úrovně v průběhu tohoto roku v důsledku toho, jak se Čína snaží zchladit svůj hospodářský růst. Banky dokonce dostaly nařízení, aby snížily v prvních týdnech tohoto roku počet poskytovaných úvěrů.

crb index

Komoditní index CRB, který dokonce jeden lednový týden vyrostl o 4%, od té doby trpí a dostal se zpět k úrovním, kterých dosahoval v prosinci 2009. Nové long pozice (spekulace na další růst) se tak ocitly pod tlakem. Technicky je rostoucí trend z března 2009 v ohrožení. Další dny proto budou klíčové pro určení dalšího směru vývoje komodit.

Další špatnou zprávou byl posilující dolar, zvláště proti euru. To dosáhlo minulý týdne pětiměsíčních minim a to díky pokračujícím obavám o fiskální problémy Řecka. Spekulativní pozice v poslední době fandili dalšímu oslabování dolaru a tato otočka vyústila v realizaci mnoha stoplossů.

Další na řadě tak mohou být akciové trhy. Díky záměru prezidenta USA Obamy dohlédnout přísněji na hospodaření bank projely trh směrem dolů skrz své předešlé support úrovně. Pátý marný pokus o překoná í rezistence na úrovni 1150 bodů u indexu S&P500 byl vystřídán propadem pod rezistenci ve výši 1130 bodů. To otevírá prostor k návratu k hodnotě 1085 bodů.

ropa graf

Ropa s dodáním v březnu dosáhla minima na ceně USD 75,6 a zažila tak pokles ve výši 10,50% z nedávných maxim. Hlavní příčinou jsou podle mnoha komentářů spekulativní pozice, které dosáhly novým maxim a vystavily tak trh riziku zavírání pozici díky realizaci stop loss pokynů. OPEC přitom pokračuje v rétorice snižování produkce.

Díky tomu všemu se ceny energií dostaly pod tlak, ale nově příchozí negativní zprávy zabránily dalším poklesům. Jako nejpravděpodobnější scénář se nám jeví obchodování v pásmu kolem 80 USD. V tuto chvíli to vypadá, že trhy ještě nejsou připravené odstřihnout se od vlivu dolaru a tak jeho hodnota patří k bedlivě sledovaným.

Technicky se ropa s dodáním pro další měsíc pohybuje v rostoucím kanálu mezi USD 73 a USD 88, který je stále neporušený. Podporu může tvořit 100 denní klouzavý průměr na hodnotě USD 75,25 a rezistenci úrovně USD 77,80 a USD 80,70.

Platina minulý týden vyrostla o 12% , v závěru však přišel výprodej překoupených pozici. Dramatický růst byl způsobený úspěšným startem ETF fondu na platinu. Fond koupil 195 000 uncí platiny během jednoho dne, což je více jak desetinásobek denní produkce.

Platina se primárně používá v klenotnictví a v katalyzátorech v automobilovém průmyslu. Čína také přispěla k růstu prohlášením o záměru dostat na silnice tento rok 17,2 milionu nových vozů. V tuto chvíli platí pro dubnový kontrakt support úroveň na ceně USD 1515.

Zlato se také diky dolaru vrátilo zpět a to až k prosincovým minimům USD 1075. Trh našel podporu na úrovni 100 denního klouzavého průměru na USD 1086, další je na USD 1075 a pak na spodní linii rostoucího trendové linie na USD 1060. Býčí (růstový) trh pro zlato je stále platný a fundamenty ženu cenu stále výše, v tento okamžik je ovšem hlavním faktorem vývoje dolar. Proto doporučujeme pro následujících pár týdnů opatrnost.