Jak nahnat dobytek do portfolia
|

Jak nahnat dobytek do portfolia

Dlužní úpisy na živý skot (Livestock ETN) jsou určitě méně známé, než akcie Coca-Coly. Přesto mohou být zajímavou alternativou, která může přinést tolik kýžený prvek diverzifikace pro vaše portfolio.

Komodity Diverzifikace investic Investování

Díky krizi spadly v roce 2008 ceny komodit, včetně hospodářských zvířat, a to z důvodu snížené poptávky spotřebitelů. Od té doby se však situace změnila.

Maloobchodní zásoby se uzdravují, což letos v létě dokázaly restaurace. Za posledních 12 měsíců vzrostly maloobchodní prodeje v severní Americe o 5,4% a tak se dá usuzovat, že spotřebitelé na tom začínají být lépe.

Proto byste mohli začít uvažovat o investici do skotu, která se dá uskutečnit na těchto trzích. Jedním ze způsobů, jak takovou investici uskutečnit, je nakoupit dluhopis banky Barclays Capital, který sleduje index složený z 63% živého skotu a 37% prasat. Kromě dluhopisu, však existuje celá řada investičních certifikátů, které se snaží kopírovat vývoj na cenách této alternativní "živé komodity."

Skutečností je, že na trzích je přítomna těsná korelace mezi rizikovými aktivy např. akciemi rozvíjejících se trhů a zlatem. Korelace (vzájemný vztah) mezi hospodářskými zvířaty a téměř čímkoliv dalším je ale velmi slabá (indexem S&P 500 zhruba 0,16, trhem dluhopisů asi 0,04 a komoditami 0,23). Jedná se tedy o typ investice, které se pohybuje svým vlastním tempem.

Další výhodou investic do skotu je chování ceny, která nedávno dosáhla maxima přes 29 dolarů, což se od minulého léta nestalo. Grafy vypadají spíše „umělecky“ než „vědecky“ a není tedy složité vidět vzestupný trojúhelník a okamžik k prodeji. Takto se graf chová od posledního pádu.

živý skot

To bylo vidět i v roce 2009. Akciové indexy byly na svém minimu v březnu, trend poklesu cen hospodářských zvířat se naopak až do října neobrátil a i tak ceny zaznamenaly pouze zlomek ze svého možného pádu.

Další výhodou investic do skotu je chování ceny, která nedávno dosáhla maxima přes 29 dolarů, což se od minulého léta nestalo. Grafy vypadají spíše „umělecky“ než „vědecky“ a není tedy složité vidět vzestupný trojúhelník a okamžik k prodeji. Takto se graf chová od posledního pádu.

spotřeba masa

Statistika uvádí, že Spojené státy jsou třetí na světě ve spotřebě hovězího masa na jednoho obyvatele. Před ně se řadí Argentina a Uruguay. U těchto zemí se skokový růst spotřeby masa nedá očekávat. Dlouhodobý růstovým faktorem, je však zájem o konzumaci masa v rozvíjejících se zemích, jako je Čína. Analýza Deustche bank uvádí, že se spotřeba masa na jednoho obyvatele může během dalších dvaceti let až ztrojnásobit. Vychází přitom z historické statistiky, kdy růst hrubého domácího produktu na obyvatele s sebou přináší růst poptávky po mase.

Nevýhody dlužního úpisu iPath Livestock ETN je jeho relativně menší likvidita, protože objemově zaujímá jen 94 milionů dolarů, což není moc třeba ve srovnání například s oblíbeným indexovým fondem na zemní plyn United States Natural Gas Fund (UNG), který má kapitalizaci 4,3 miliard dolarů.

Trh se zvířaty je navíc malý – 10 miliard dolarů živého skotu a 5,9 miliard dolarů živých prasat na burze Chicago Board of Trade. Ačkoliv se tato čísla zdají být vysoká, jsou do nich zahrnuty podíly z obilí (21 miliard dolarů), zlata (60 miliard), nafty (100 miliard) a 10letých státních dluhopisů (150 miliard).

Zdroj: Barclays Capital