2010: Po akčním roce návrat ke klidu?
|

2010: Po akčním roce návrat ke klidu?

V roce 2009 to na akciových trzích žilo. Nudné obchodování nastalo snad jen v posledních týdnech roku. Týkalo se to i dividend, které jsou jindy synonymem stability.

Světové akcie Dividendy

Právě výběr akcií na základě předpokládaného dividendového výnosu je historicky tím nejpřirozenějším výběrem. Většinou však není dostatek titulů, ze kterých je možné vybrat ty nejlepší, a to v závislosti na ekonomickém vývoji.

S&P 500 od roku 1990

Společnosti se snaží s dividendou příliš nemanipulovat. Stabilita je totiž hodnota, která stojí nade vším ostatním. Ne že by dividenda automaticky vyjadřovala důvěru, že budou vysoké zisky firmy, naopak – investor má jistotu, že i v případě horších výsledků bude čerpat dividendový výnos.

Toto tradiční schéma vzalo za své po září 2008, kdy po pádu Lehman Brothers zkolabovala velká část finančního světa. To vedlo k velkým škrtům ve vyplácených dividendách. A ani v roce 2009 se situace výrazně nezlepšila, dokonce ani ty nejstabilnější společnosti se neubránily tomuto trendu. General Electric zkrátil dividendy o 9 miliard dolarů a Pfizer o 4,5 miliardy dolarů.

2010 – návrat vyšších dividend?

Odhady naznačují, že v roce 2010 bude vládnout nejistota a opatrnost. Howard Silverblatt, ekonom s více než 30letými zkušenostmi v predikcích dividend společností zahrnutých v indexu S&P 500, tvrdí, že by ekonomický růst mohl v roce 2010 zaručit 9procentní nárůst dividendových výnosů.

Jedná se však o ten nejoptimističtější odhad. Podle nejhoršího scénáře se naopak mohou investoři dočkat až 20procentního propadu výnosů. "Zotavení bude trvat léta, riziko opětovného propadu v příštím roce je vysoké. Proto je rozptyl v odhadech největší za uplynulých 30 let," dodává Silverblatt. Tento scénář jen prokazuje, jak složité období akciové trhy zažily a jaké nejistoty na ně čekají v příštím roce. Řada analytiků se domnívá, že v opojení ze zotavení už mnoho lidí zapomnělo na existující hrozby.

Optimismus 90. let se nevrátí

Index volatility amerických akcií (3 roky)

Robin Evans, analytik v Macquarie Securities, tvrdí, že akciová rally v roce 2009 dodala investorům falešný pocit důvěry. "Růst trhů jako od 90. let do roku 2006 už se jistě opakovat nebude. Monetární politika nemá kapacitu na šoky podobné tomu, který přišel v roce 2008. Nesmíme zapomínat na vliv Číny, který se oproti minulosti mění. Ekonomický cyklus se z mého pohledu stává méně stabilním," dodává Evans.

Mnoho indikátorů nálady na finančních trzích už přestalo vysílat varovné červené signály. A to včetně indexu volatility VIX, někdy nazývaného index strachu. Uklidnila se také situace okolo dluhopisů, a proto snad není důvod k větším obavám. "Investoři mohli v roce 2009 spokojeně vkládat peníze do dluhopisů," říká Gary Jenkins, analytik v Evolution Securities.

Pokud b ovšem došlo ke zhoršení situace na dluhopisovém trhu, bude to mít za následek řadu problémů, především vyšší úroky z půjček a růst základních úrokových sazeb na úrovně, které by mohly ohrozit ekonomické zotavení.

Zdroj: Financial Times