Investování 2010: Rozvíjející se trhy jsou pořád „in“
|

Investování 2010: Rozvíjející se trhy jsou pořád „in“

Růst střední třídy a obrovský americký dluh způsobuje, že rozvíjející se trhy stále nabízejí spoustu příležitostí k výdělkům, a to i v roce 2010.

Brazílie BRICS

Hosté sumitu Reuters Investment Outlook 2010 byli ohledně asijských ekonomik optimističtí. Obzvlášť dobře hodnotili Brazílii. Některým dokonce připadalo, že už se její finanční trh dá srovnat i s trhy více rozvinutých zemí.

Jiní zdůraznili růst střední třídy, vysoké úroky, bohatství komodit a prostor pro růst spotřeby jako příznivé faktory pro rozvíjející se trhy v roce 2010.

„V Brazílii využívá finančních služeb méně než 20% populace,“ uvedla Diane Garnick ze společnosti Invesco. „Dokonce si ani nevedou běžný účet u bank a to podle mě povede k tomu, že země poroste rychleji.“

bovespa

Vlna obrovské poptávky po rozvíjejících se trzích začala mezi investory v březnu, kdy věřili, že tyto země budou stát v čele globálnímu zotavení.

Brazilský akciový index Bovespa BVSP získal tento rok téměř 80 procent. Od poloviny listopadu přilákaly investiční fondy rozvíjejích se trhů 60 miliard dolarů, čímž překonaly svůj rekord z roku 2007 v objemu 54,3 miliard dolarů.

Ceny kovů a ropy také zaznamenaly stálý růst, což společně s vysokými úrokovými sazbami pomohlo zhodnocení domácích měn zemí bohatých na komodity, jak jsou Brazílie, Jihoafrická republika nebo Chile.

Někteří ale nejsou tak optimističtí: „Jakmile se začnou zpřísňovat úvěrové podmínky, povedou si tyto země velice špatně,“ řekl ekonom Wall Street Journal Henry Kaufman.

Kapitálové kontroly versus velké zisky

Rizika mohou být spatřována nejenom ve zpřísňování úvěrových podmínek. Ne všechny rozvíjející se země jsou si podobné.

Brazílie

Jim Rogers, který zhruba před 40 lety založil spolu s Georgem Sorosem společnost Quantum Fund tvrdí, že vsází na Brazílii a země s fiskálně obezřetnou politikou, jako je Čína. Vyhýbá se naopak Indii, kvůli její přílišné byrokracii a Rusku, kde podle něj mohou investoři skončit nejenom v bankrotu, ale taky "v hrobě".

Daně na zahraniční investice a další kapitálové kontroly směřující k oslabení posilujících domácích měn rozvíjejících se zemí se po zavedení 2 procentní daně na zahraniční investice v Brazílii začínají objevovat i jinde.

Taiwan a Korea také přijali podobná opatření a mnoho centrálních bank dalších rozvíjejících se zemí zasáhlo směrem k oslabení jejich měn vůči dolaru. Silná měna by totiž způsobila pokles exportu, na němž je růst většiny rozvíjejících se ekonomik závislý.

Jonathan Xiong ze společnosti Mellon Capital Management si nicméně myslí, že by kapitálové kontroly měly být pouze dočasné a zároveň doufá, že většina investorů plánuje na těchto trzích setrvat delší dobu.

Zdroj: Reuters