Apple: Adept růstu v roce 2010
|

Apple: Adept růstu v roce 2010

Po dosažení historického maxima 28. prosince mohou akcie Apple v roce 2010 pokračovat v růstu. Podpořit by je mělo především představení nových počítačů a modelů iPhone.

Apple rok 2009

Akcie Apple dosáhly rekordu 211,61 dolaru. Akcie za rok 2009 zdvojnásobily svoji hodnotu a průměrný odhad analytiků pro rok 2010 je dokonce 242,44 dolaru za akcii.

Podle Briana Marshalla, analytika společnosti Broadpoint AmTech, je společnost Apple nejlepší technologickou firmou na světě. Marshall proto očekává, že by si akcie Applu měly v letošním roce připsat přes 23 procent a dosáhnout úrovně 260 dolarů. "Jejich obchodní model a firemní strategie jsou čím dál silnější," dodává Marshall.

Budoucímu růstu pomáhá i objem staženého softwaru, který za prosinec loňského roku meziměsíčně narostl o 51 procent. Za tento skokový nárůst mohou především předvánoční nákupy. Nejoblíbenějšími platformami zůstávají iPhone a iPod Touch.

Apple, který sídlí v Cupertinu v Kalifornii, nabízí přes 100 tisíc aplikací na iTunes. Uživatelé si zde mohou stáhnout vše potřebné pro telefony, notebooky a iPody. To dává firmě obrovskou konkurenční výhodu. iPhone

Ani společnost Google, která dodává software pro telefon Aneroid od Motoroly, se v počtu stahování nemůže Applu vyrovnat. Oproti jeho 51procentnímu nárůstu stažených aplikací si Google polepšil v prosincii o 22 procent. Apple dominuje této statistice i přes to, že jeho iPhone globálně znamená pouhé jedno procento na trhu mobilních telefonů. Pro Aplle to je podle mnoha analytiků naopak výhoda, protože investoři cítí další růstový potenciál.

Další novinkou, která by měla firmě pomoci k lepším výsledkům, je uvedení nového a většího iPod Touch, který se prakticky dá srovnat s malým stolním počítačem. Velkou výzvou ovšem bude udržet obchod s elektronikou v pohybu. Ekonomika je stále slabá a produkty od Applu jsou stále dražší než konkurence.

Výhled na hospodaření společnosti je optimistický také proto, že se Applu podařilo ve 3. čtvrtletí 2009 překonat odhady analytiků, a to jak na úrovni tržeb, tak na úrovni čistého zisku. Zisk firmy se zvýšil o 47 procent na 1,67 miliardy dolarů, tržby vzrostly o 25 procent na 9,87 miliardu dolarů.

Zdroj: BusinessWeek