Erste bank: Stabilní místo v portfoliu
|

Erste bank: Stabilní místo v portfoliu

Zdá se, že recesi lze alespoň pohledem předstihových ukazatelů napsat epilog. Běžného spotřebitele však stále tíží ukazatele zpožděné: Redukce nákladů pokračuje, nezaměstnanost roste, příjmy šťastlivců, co v systému zůstanou, klesají.

Banky

R-FACTOR

Investiční doporučení, jež vydávají jednotlivé analytické domy jsme pro větší přehlednost zjednodušili do pěti stupňů (buy, overweight, neutral, underweight, sell) a přiřadili jsme jim číselné hodnoty (1-5), hodnoty jsme zprůměrovali a výsledkem je jedno key-number, které hledáte a zanedlouho budete moci porovnat v rámci SPADových emisí. Ukazatel nabývá hodnot od 1 do 5 (1 znamená „buy,“ 5 znamená „sell,“ čím blíže tedy bude ukazatel jedné, tím je podle analytiků atraktivnější a naopak).

A úvěrové břemeno se náhle zdá tak těžké. Není proto divu, že investoři v bankovním sektoru se i v tomto roce budou ptát především na vývoj kvality úvěrových portfolií.

Podle šéfa České spořitelny se situace v "dcerce" Erste v tomto smyslu vyvíjí nad očekávání dobře. Analytici jsou opatrnější, nicméně vesměs očekávají snížení negativního vlivu této položky od druhé pololetí. Pak by banky mohly chytit druhý dech. Pojďme se podívat na agregaci doporučení od počátku září se zahrnutím nových reportů a určeme novou hodnou R-FACTOR.

Nejprve cílové ceny. Střední hodnotou je zde 31,8 EUR, což po přepočtu znamená zhruba 850 Kč. Průměrná cílová cena leží tedy vysoko nad aktuální tržní cenou a nabízí akcii solidní růstový prostor atakující 20 %. I zde však cítíme velmi rozdílné vnímání vývoje titulu v krátkém období (kolem třech měsíců) a v horizontu jednoho roku.

Co se týče soupisky doporučení, analytici jakoby se vyhýbali extrémům, stupně „koupit,“ či „prodat“ nacházíme jen sporadicky. To je nicméně spíše dobrou zprávou pro investory, jelikož rozptyl doporučení je nižší a názorová škála je tak více homogenní.

Nová hodnota R-FACTOR činí 2,85, což je zlepšení oproti předcházející hodnotě 3. Primárně sice nová hodnota implikuje akcii držet a zachovat stávající váhu v portfoliu, na druhé straně je tu silný argument v podobě velmi příznivé diference mezi průměrnou cílovou cenou a aktuální cenou na trhu. Za předpokladu výraznějšího poklesu ceny by tak úvaha o nákupu nemusela být nemístná.

Jak si vedou ostatní SPADové akcie podle R-faktoru:

 1. TelefónicaO2 2,27

 2. ČEZ 2,57

 3. Komerční banka 2,57

 4. Unipetrol 2,57

 5. Erste bank 2,85

 6. VIG 2,88

 7. Pegas 3

 8. NWR 3,06

 9. CME 3,33

 10. Orco 4,67

 11. ECM 5