Evropským bankám hrozí kapitálová krize
|

Evropským bankám hrozí kapitálová krize

Evropské banky budou v příštích dvou letech podle vlastních informací možná muset navýšit kapitál o 400 miliard liber. Důvodem jsou nová přísná pravidla pro bankovní sektor.

Banky
Baroness Vadera

Komise pro bankovní dohled v Basileji oznámila rozsáhlé změny v bankovním sektoru loni v prosinci. Banky budou muset držet více hotovosti, aby se vyhnuly případným problémům. Analytici odhadují, že tato nová pravidla mohou pro evropské banky znamenat schodek okolo 280 miliard liber. Zdroje z Basileje varují před ještě daleko vyšším číslem.

Podle průzkumu Credit Suisse budou jen britské banky potřebovat okolo 50 miliard liber. Daňoví poplatníci za kanálem La Manche už přitom do Royal Bank of Scotland a Lloyds napumpovali přes 63 miliard. Kapitál budou muset navýšit i další banky včetně Deutsche Bank, Commerzbank nebo španělské BBVA.

Baroness Vadera, bývalá ministryně, autorka konceptu pomoci britským bankám, varuje, že řada evropských bank může až v letošním roce naplno odhalit veškeré ztráty, ke kterým došlo během finanční krize.

Řada evropských bank už navyšování kapitálu zahájila. Italská Unicredit Bank vydává akcie v hodnotě 4 miliard eur (3,6 miliardy liber). Royal Bank of Scotland - ilustrační foto

Evropské banky v čele

Ačkoli pravidla schválená v Basileji platí celosvětově, nejbolestnější dopad budou mít právě na evropské banky. Například americké banky totiž budovaly kapitálové rezervy díky štědré vládní pomoci už dříve.

Míra případného deficitu volného kapitálu může prohloubit škody, které banky utrpěly během kreditní krize. A podle bankéřů může tento nedostatek peněz negativně ovlivnit předpokládané ekonomické oživení. Tento kapitál totiž bude chybět podnikatelům a soukromému sektoru, které potřebují úvěry.

"V roce 2009 byly priority jasné – bezpečnost a ochrana. Banky měly držet kapitál a hromadit likviditu. Loni to bylo naprosto správné, ovšem letos je potřeba se soustředit na podporu ekonomického oživení," namítá na to Angela Knight z Britské asociace bankéřů (British Bankers’ Association).

Zdroj: The Times