2010: Žhaví kandidáti na IPO
|

2010: Žhaví kandidáti na IPO

Trh primárních úpisů akcií si ve Spojených státech vysloužil přízvisko "období sucha". Podle většiny analytiků však v roce 2010 má přijít silné "období dešťů".

Světové akcie IPO

Zkraje loňského roku sice několik IPO proběhlo (OpenTable, Rackspace, A123 Systems), ovšem investoři dál čekají na primární úpis, který rozproudí větší objemy obchodů a inspiruje ke vstupu na burzu další společnosti. Uvedených 10 firem z technologického sektoru patří mezi letošní hlavní kandidáty na IPO.

Facebook

1. Facebook

Pokud existuje společnost, které se nemůžou investoři na burze dočkat, tak je to Facebook. Je čtvrtou největší internetovou stránkou ve Spojených státech. Hodnota neveřejně obchodovaných akcií dosáhla hodnoty 11 miliard dolarů. Pro Facebook však bude klíčové, jak se managementu podaří upoutat pozornost investorů pouze na sebe, primární úpis akcií Facebooku totiž může strhnout lavinu dalších IPO v technologickém sektoru.

Zynga

2. Zynga

Tato společnost vyvíjí hry pro sociální sítě. Za zmínku stojí například 230 milionů lidí, kteří měsíčně hrají hry jako FarmVille, PetVille a Texas HoldEm Poker. Zynga je aktivní právě na Facebooku a patří tam mezi největší inzerenty. Proto by měla firma těžit z IPO samotného Facebooku.

LinkedIn

3. LinkedIn

Další sociální síť, takový pracovní Facebook. Probíhají zde obchody a kontakty mezi manažery, pracovní nabídky a podobně. Hodnota společnosti se za rok 2009 zvýšila o 75 milionů dolarů na rovnou 1 miliardu. Zakladatel Reid Hoffman neustále spekuluje o možném IPO, jemuž nahrává také příchod nového finančního ředitele Jeffa Weinera, dříve výkonného ředitele Yahoo!. Glam Media

4. Glam Media

Jedna z nejrychleji rostoucích reklamních sítí, která se mimo jiné specializuje na módu. V době, kdy tradiční média a magazíny pro ženy trpí, Glam Media dokázala v roce 2009 zvýšit tržby o 50 procent. Finanční ředitel Samir Arora očekává, že firma bude v zisku i za 4. kvartál loňského roku. Společnost dál najímá vrcholové manažery se zkušenostmi z velkých firem.

Demand Media

5. Demand Media

Společnost sídlí v Los Angeles. Provozuje několik prosperujících internetových stránek, například eHow, Livestrong, eNom, Golflink.com, nebo Trails.com. Firma má za sebou úspěšný rok, kdy jí rostl jak počet uživatelů, tak celkové tržby. Pokud se nepodaří IPO tento rok, mělo by k němu dojít určitě v roce 2011.

Gilt Groupe

6. Gilt Groupe

Gilt je soukromý internetový obchod, který nabízí luxusní zboží všeho druhu. Tržby společnosti se loni přehouply přes 200 milionů dolarů a pro letošní rok analytici očekávají až dvojnásobek. O primárním úpisu akcií se mluví delší dobu.

Evropská divize Gilt by se za 3 miliardy dolarů měla v nejbližší době spojit s Amazonem, což by mělo mít na americké IPO pozitivní vliv.

Etsy

7. Etsy

Internetový prodejce, který se zaměřuje na ručně vyráběné zboží. Za rok 2009 se podařilo prodat produkty za více než 200 milionů dolarů, což je dvojnásobek prodejů za rok 2008. Zakladatel firmy Rob Kalin v poslední době mluví o možném IPO, především proto, že je společnost konečně zisková. Ačkoli Etsy nikdy nebude velká jako eBay, má velkou šanci ještě letos vstoupit na burzu. Yelp

8. Yelp

Společnost byla blízko akvizici ze strany společnosti Google za 500 milionů dolarů, ovšem firmy se těsně před podpisem smlouvy nedohodly. Analytici ovšem nadále cítí v Yelp velký potenciál a když nevyšel obchod s Google, měla by se podle nich zaměřit na vstup burzu.

Firmě pomáhá především široká síť lokálních nabídek pracovních pozic, díky které by se na její stránky mělo dostat mnohem více lidí než v minulosti.

Tesla Motors

9. Tesla Motors

Společnost ze Silicon Walley, která vyrábí auta na elektrický pohon, si za rok 2009 polepšila a navýšila svůj základní kapitál o 800 milionů dolarů. Nutno podotknout, že více než polovina kapitálu se do společnosti dostala ve formě vládní pomoci automobilovému průmyslu. Firmě by měl pomoci především fakt, že je v zisku, který s největší pravděpodobností udrží i letos.

Skype

10. Skype

Společnost byla v minulosti spojována především s dramatickým prodejem a odpoutáním se od mateřské eBay. Nyní patří soukromým investorům Silver Lake Partners a Andreessen Horowitz, kteří za ni zaplatili 2,75 miliardy dolarů.

Skype si v průběhu let vydobyl unikátní postavení a může se pyšnit více než půlmiliardou uživatelů. 185 milionů dolarů v tržbách za 3. čtvrtletí roku 2009 vypovídá o připravenosti Skype nabídnout své akcie veřejnosti, takže brána na burzu je doširoka otevřena.

Zdroj: Seeking Alpha