Pravda o komoditách: Nediverzifikují riziko
|

Pravda o komoditách: Nediverzifikují riziko

Když posledních 15 měsíců akcie padaly a rostly, investice do komodit se vyvíjely stejným způsobem. Jak je to možné, když makléři a finanční poradci doporučují investice do komodit jako zaručený polštář proti riziku?

Komodity Zlato Investování

Výkonnost akcií a komodit je nyní úzce svázána, ruší tím předpoklady o diverzifikaci a vystavuje investory jízdě na „investiční horské dráze.“

Jay Feuerstein, vedoucí komoditní poradenské společnosti 2100 Xenon Group, říká: „Nepovšimnuli jsme si nezávislosti výnosů komodit, kterou lze očekávat v diverzifikovaném portfoliu.“

Komodity jako ropa, kukuřice, měď a pšenice se propadly s trhem a začaly v roce 2009 růst společně s akciemi. Výnosnost komoditních investičních fondů kopíruje až se zarážející podobností výnosnost amerických akciových trhů.

akcie vs. komodity

Akciové fondy, kopírující index S&P500, vzrostly minulý rok o 24%, zatímco komoditní fondy o 20%. Podle vyhledávače fondů Lipper Inc., ztratily akciové fondy za poslední tři roky v průměru 6,6% ročně, přitom komoditní fondy ztratily v průměru 7,3% ročně.

„Dříve si všichni mysleli, že pokud držíte komodity, zajistíte si diverzifikaci. Ale to neplatí. Poslední dobou jsme zjistili, že komodity velmi korelují s akciemi.“ Komentuje roli komodit Nadia Papagiannis, analytička z Morningstar.

Všechno nahoru, všechno dolu

Přestože se akcie a komodity v poslední době vyvíjely jako blízcí příbuzní, mnoho manažerů a poradců na finančním trhu je stále doporučuje jako nástroj diverzifikace.

Více než polovina komoditních burzovně obchodovaných fondů se dostala na trh od počátku roku 2008 a investoři do nic nalili obrovské množství peněz.

Do jisté míry lze intuitivně předpokládat, že se ceny akcií a komodit budou vyvíjet společně, zvláště pokud si uvědomíme, jaká krize nás postihla v roce 2008.

Takzvaný „Credit Crunch“ vedl k dosud nevídané krizi likvidity, která se projevila nejen na akciích, ale vedla i k prudkému poklesu poptávky po většině komodit.

Od 1. září do 31. prosince 2008 spadnul index S&P 500 o 30%, ropa o 66%, cena kukuřice se propadla o 28% a měď o 62%. Zlato se drželo, přestože se jeho cena v září propadla o 17%, později začala postupně růst a mezi zářím a prosincem získalo zlato celkem 6,6%.

Změna v přístupu

Papagiannis z Morningstar si myslí, že individuální investoři pohlíží na komodity špatným způsobem, říká: „Investoři považují komodity spíše za strategii k obchodování, než za typ aktiva.“

„Dva přední komoditní indexy – S&P GSCI index a Dow Jones UBS Index – se v roce 2008 vyznačovaly vysokou korelací s akciemi a dluhopisy.“

Pokud futures kontrakty ani fondy do nich investující nejsou řešením, co pak pomůže diverzifikovat portfolio?

Papagiannis tvrdí, že nejvhodnější formou diverzifikace jsou komoditní hedgové fondy nebo fondy s managed futures. Tento typ investice dokáže vydělávat, když cena futures kontraktů roste, i když klesá.

Mezi fondy s takovou strategií patří například Rydex SGI Managed futures strategy fund nebo Direxion Commodity Trends Strategy Fund. V roce 2009 tyto fondy přicházely o peníze, ale poslední čtvrtletí roku 2008 vydělávaly, když kolaboval akciový trh.

Papagianis dále říká, že je dobré držet zlato, protože představuje dobrou formu diverzifikace. Několik fondů vlastní zlato ve fyzické formě, narozdíl od kontraktů. Největším z nich je SPDR Gold Trust ETF.

Podobně jako zlato, i stříbro pomáhá k diverzifikaci portfolia. Například iShares Silver Trust je jedním z burzovně obchodovaných fondů, které drží fyzické stříbro.

Toto nejsou to běžné komoditní fondy. Fondy, investující do akcií společností v sektoru komodit jsou náchylné na pohybu na akciovém trhu, také fondy investující do futures kontraktů jsou dány na milost spekulantům.

Sanjay Yodh, manažer alternativních strategií ze společnosti Rydex SGI říká: „Když jde o investování do komodit, nic nelze rozlišit černobíle.“ Dále dodává: „Někdy je dobré držet pouze dlouhé pozice. Mnoho investorů by ale mělo myslet na řízení rizika, proto jsme přesvědčeni, že držení krátkých a dlouhých pozic pomůže lépe řídit riziko než pouze při držení dlouhých pozic, protože ceny komodit jsou vysoce volatilní.“

Co to jsou dlouhé a krátké pozice?

Yodh obhajuje názor, že jakékoliv komodity představují diverzifikaci: „Obecně řečeno, pokud mluvíme o akciích, jde o firmy, které vyrábí určitý produkt. Ale komodity jsou samy o sobě aktivem – na fundamentální úrovni tedy představují diverzifikaci.“

Ale dodává, že v praxi na všech trzích obchoduje velké množství hráčů a je těžké dojít ke skutečné diverzifikaci.

Chicagský obchodní poradce, Feuerstein, má jiný důvod pro investování do komodit – prý pravděpodobně jejich cena vzroste.

„Nemyslím na diverzifikaci, ale na velkou příležitost, kterou komodity nabízejí. Je jedna z vzácných dob, kdy se může investorům s komoditami dařit. Získají odměnu za podstoupení rizika, když si mohou vsadit na všeobecné ekonomické oživení,“ tvrdí Feuerstein.

Na druhou stranu připouští, že pokud špatné zprávy povedou k poklesu akciových trhů, odrazí se to i na komoditách.

Zdroj: Marketwatch.com