Pikantní situace na USD/JPY
|

Pikantní situace na USD/JPY

Během posledního měsíce minulého roku zaznamenaly prakticky všechny USD měnové páry velkou změnu. Příčinou začínají být obavy z chystaného zvyšování úrokových sazeb v USA.

Technická analýza Měny

Během roku 2009 byl, díky prakticky nulovým úrokovým sazbám, americký dolar hlavní měnou fundující carry trade (CT), z toho (mimo jiné) plynulo jeho silné oslabování. V tuto chvíli se zdá, že se carry trade začínají vracet domů a velké množství obchodníků již během prosince pro jistotu uzavřelo krátké pozice v dolaru a vyčkávají.

Pokud dojde ke zvyšování úrokových sazeb v USA (určitě k němu dojde, jde o to kdy) najde dolar pravděpodobně pevnou půdu pod nohama. Pokud přestane být Greenback (US dolar) měnou, jenž živí CT, vrátí se investoři ke měně, která byla po dlouhá léta hlavním zdrojem peněz pro CT. Ano, je to japonský jen!

Japonský jen v posledních několika letech k dolaru poměrně razantně posiluje, nemyslím si, že se tento trend změní, ale jistý prostor pro oslabení tu je. Některé zdroje uvádějí, že jen nebude během roku 2010 oslabovat pouze vlivem CT, ale také kvůli vysokému dluhu, který japonská ekonomika vykazuje.

Dalším faktorem mluvícím pro oslabování jenu je poměrně razantní stanovisko Bank of Japan (BOJ) k otázce inflace. Japonsko trpí dlouhodobě deflací, což vytváří tlaky na posilování jenu. V době, kdy většina centrálních bank ve vyspělých ekonomikách chystá stahování prakticky bezúročně zapůjčené likvidity, BOJ je připravena peníze do ekonomiky nalévat, aby se konečně po sedmi letech zbavila deflace. Za takovýchto okolností nelze čekat, že BOJ bude zvyšovat sazby, jako většina vyspělého světa. Navíc slabší jen by byl uvítán japonskými průmyslníky. Během roku 2009 totiž průmysl silně trpěl, jelikož největší obchodní partner (USA) přestal prakticky nakupovat a silný jen japonskou produkci ještě prodražoval.

Technický pohled

Z fundamentálního hlediska je situace jistě zajímavá, ale dokonce ještě poutavější je pohled technický.

Týdenní graf

USDJPY týdenní

Na týdenním grafu je vidět trend line (TL), podle níž obchoduje většina obchodníků, takže v tuto chvíli lze očekávat vysokou aktivitu. Buď se cena opět ponoří pod 90 jenů za dolar, nebo dojde k proražení TL, potom lze očekávat pohyb až k úrovním okolo 100 jenů za jeden americký dolar. Nicméně podle teorie Eliotových vln by jen měl dále posilovat a to až k úrovním okolo 80. Zde se střetává teorie Eliotových vln s fundamentálním pohledem. Denní graf

Směnný kurz se i na denním grafu pohybuje podle TL a v kanálech. Dá se říci, že toto chování je pro jen-dolarový pár typické.

USDJPY denní

Na denním grafu cena osciluje přibližně půl roku ve „velkém pásmu“ (modré linky). V malém (příčném) kanálu se obchoduje přibližně poslední měsíc. Je očividné, že hladina okolo 93 jenů za dolar je pro obchodníky klíčová. Střetává se tu TL z týdenního grafu (přibližně tři roky se od této linky cena odrážela), půlroční kanál a i úzké obchodní pásmo z posledního měsíce.

Dlouhodobí obchodníci budou mít velký zájem v tomto místě nakupovat jeny a prodávat dolary (shortovat měnový pár) s očekáváním pokračujícího trendu. Střednědobí obchodníci budou také prodávat, jelikož vidí atakování horní část sestupného kanálu, což je neodolatelná příležitost. Proto bych jako swingový obchodník vyčkal na svíčkovou formaci, nebo pattern potvrzující obrat směrem dolů a prodal také. Pravděpodobnost, že se zde trh otočí (bude pokračovat směrem dolů) je vysoká.

Naopak pokud vlivem výše uvedených fundamentálních skutečností dojde k proražení směrem nahoru, bude reakce velmi prudká. Všichni uvedení obchodníci budou totiž nuceni uzavřít krátké pozice a to způsobí lavinovou reakci. Jedni budou zavírat ztrátové pozice a druzí (v zásadě noví obchodníci, kteří na tomto páru neobchodují, budou do trhu přilákáni zprávami, protože o proražení se začnou zajímat média) budou nakupovat. Tím vznikne dvojí momentum (hybnost) a patrně velmi rychlý trh.

Měl-li bych shrnout uvedené, prozatím nevěřím v proražení velkého kanálu, především protože se neočekává, že Ben Bernanke a jeho tým začne v dohledné době zvyšovat úrokové sazby. Proražení tak silného resistu bude totiž vyžadovat podstatnou fundamentální informaci.