4 důvody proč se letos bude dařit mladým trhům nejlépe ze všech
|

4 důvody proč se letos bude dařit mladým trhům nejlépe ze všech

Výhledy předních analytiků a burzovních guru se na rok 2010 často liší. V okamžiku, kdy se mluví o akciích mladých trhů je ze všech stran cítit optimismus. Analytici Bank of America Merrill Lynch předpovídají akciím na těchto trzích až 20 % růst. Jaké k tomu mají důvody?

BRICS
Mladé trhy 5 let

Rozvíjející se trhy

rozvíjející se ekonomiky (emerging markets) jsou charakteristické rychlým hospodářským růstem, což má pozitivní vliv na vývoj domácích kapitálových trhů např. region jižní Asie, střední a východní Evropa a latinská Amerika a Rusko (zdroj: ipoint.cz)

Mladé trhy „dostanou“ dodatečný růstový stimul, které vyvolá oživení ve vyspělých ekonomikách. Oživení s sebou přinese větší poptávku po zboží z mladých trhů. Tento růst povzbudí především Rusko, Jižní Koreu a Mexiko.

Centrální bankéři na mladých trzích budou první, které začnou zvyšovat úrokové sazby a to již v první polovině roku 2010. Tento krok bude přínosný pro tamní měny, které by měly zpevnit vůči dolaru a euro. Růst sazeb se nevyhne Indii, Indonésii, Jižní Koreji, Turecku nebo Mexiku.

Třetím růstový aditivem na rozvíjejících se trzích bude podle analytiků Bank of America Merrill Lynch růst investiční aktivity. Znovuobnovené investiční výdeje zvednou produktivitu a také růst zadlužení, které však bude stále na velmi přijatelné úrovni. Rok 2010 přinese na mladé trhy více dluhového financování (dluhopisy, úvěry).

Investoři budou mít větší chuť zařazovat do svých portfolií akcie a dluhopisy mladých trhů i přes to, že již výše zmíněné zvyšování sazeb a růst zadlužení spustí ve třetím a čtvrtém čtvrtletí na trzích více volatility (kolísavosti).

Zdroj: Merrill Lynch