Tváří v tvář managementu Erste Group
|

Tváří v tvář managementu Erste Group

Zátěžový test potvrdil solidní úroveň kapitalizace Erste Group. Jak si společnost vede od začátku roku a jaký má výhled do konce roku? Odpověděla nám Markéta Jammalová, manažerka Erste Group pro vztahy s investory.

Banky Akcie ČR Erste Group Bank

Dobrý 2. kvartál

Druhý kvartál tohoto roku byl ve znamení pokračující silné výkonnosti. Poměr nákladů k výnosům se výrazně zlepšil na 48,8 % v 1. pololetí roku 2010. Čistý zisk se snížil o 4,1% na 471,9 milionů eur. "Bylo to však především kvůli menšinovým podílům," zdůrazňuje Markéta Jammalová.

Čistý zisk na akcii a návratnost kapitálu se také snížily, což však bylo podstatně ovlivněno rozšířenou kapitálovou základnou.

Zajímalo nás také, jaká je situace s likviditou. "Máme solidní vkladovou základnu, kde poměr úvěrů k vkladům se zlepšil na 112,4 %. Více než 50 % dlouhodobého financování za rok 2010 již bylo pokryto zvýšeným zájmem o privátní umístění," říká Jammalová.

Erste Group Bank Erste Group si vedla výjimečně dobře během složitého hospodářského období a je ideálně umístěna pro kapitalizování budoucích růstových příležitostí ve střední a východní Evropě.

Výhled společnosti

Většina trhů střední a východní Evropy již vystoupila z recese. Například Slovensko počítá v roce 2010 s rychlejším růstem HDP než je průměr EU. V Rumunsku bude oživení zpomaleno, očekává se, že k opětovnému růstu dojde po roce 2011.

Aktuální vývoj akcií Erste Bank na BCPP sledujte zde

Státy EU čeká pomalé hospodářské oživení, které bude zpočátku poháněno spíše exportem než domácí poptávkou. "Je v tuto chvíli poměrně dost složité předpokládat rychlost ekonomického oživení a zlepšení kvality aktiv, tudíž zůstanou rizikové náklady zatím na úrovni roku 2009. Takže žádné rapidní zlevňování úvěrů nečekejte," upozorňuje Jammalová.

Rozhovor vznikl na investiční konferenci "České akcie", kterou pořádal RM-SYSTÉM