Poptávka zavelela: Chceme automaty na zlato
|

Poptávka zavelela: Chceme automaty na zlato

Bez peněžních bankovních automatů si již jen málokdo umí představit vyspělý svět. Bankomatům však roste konkurence - v listopadu začíná v USA masivnější nasazení automatů na zlaté mince. A další země s k tomuto trendu, který spustila nejistota na trzích a rekordní ceny zlata, nejspíše brzy přidají.

Zlato
Automat na zlato

"Na začátku přilákají pozornost ze zvědavosti, ale v dlouhodobém horizontu je začnou lidé brát úplně vážně," míní ředitel investiční společnosti Kerr Trading International.

První automaty na zlato budou instalovány v Las Vegas a na Floridě. Následně se rozšíří po celém území Spojených států.

"V posledních třech týdnech jsme dostali 500 nových zakázek," říká Thomas Geissler, výrobce automatů na zlato s příznačným názvem "Gold to Go" (zlato s sebou).

Několik podobných automatů již bylo instalováno také v Německu a v Abú Zabí. Každý z nich dokáže "vyplatit" ze svých útrob zlato až za 3 miliony dolarů.

Poptávka po fyzickém zlatu koresponduje s vývojem na komoditním trhu, kde zlato trhá jeden rekord za druhým a usadilo se již stabilně nad laťkou 1 330 USD za trojskou unci.

Rekordní ceny: Sázka na zlato na 9 způsobů

Aktuální cena zlata každých 10 minut

"Automaty na zlato se stanou velice populárními," řekl pro zpravodajskou stanici CNBC jeden z komoditních makléřů na burze v Chicagu.

Automat na zlato každých deset minut aktualizuje reálné ceny zlata na komoditní burze a může nabídnout deset různých produktů až do hmotnosti 8 uncí.

VIDEO: Jak na zlato? Fyzický nákup vs. nákup fondu

Nabídka zahrnuje například malé zlaté mince a slitky, jako jsou jihoafrický Krugerrand, australský Kangaroo nebo kanadský Maple Leaf.

Zdroj: CNBC