Říjen: Přijde burzovní krach?
|

Říjen: Přijde burzovní krach?

Pravděpodobnost druhého masivního propadu je stále reálnější. Alespoň pro Spojené státy, kde mu nahrávají makroekonomické ukazatele. Výsledková sezóna však začala dobře. Říjnem začalo poslední čtvrtletí letošního roku, které bude pro vývoj na trzích rozhodující. A právě říjen je z historického hlediska velmi negativní.

Spotřebitelská důvěra Indexy

Poslední týdny se přitom akciím daří. Výsledková sezóna po menším nádechu odstartovala další růst amerických akcií.

Přílišný optimismus však může škodit, když není podpořen fundamenty v samotné ekonomice. A řada makrodat hovoří o slabé poptávce amerických spotřebitelů.

VIX

Jak vypadá současný americký akciový trh?

- Index S&P 500 roste několik týdnů - hrozí korekce.

- Index volatility VIX se dostal pod 20 bodů - malá kolísavost značí bezstarostnost, tedy podhoubí pro příští pokles.

- Americký dolar oslabuje.

Jak by vypadal další propad?

Nejpravděpodobnější je scénář denní až třídenní korekce v rozmezí 5 až 7 procent. To, co proběhlo v říjnu 1987, tedy 23procentní propad, je velmi nepravděpodobné.

Někdo může namítat, že 7procentní korekci se hned nemusí říkat krize. V běžných podmínkách možná, ale v současnosti, kdy jsou odhady vývoje ekonomiky hodně pesimistické, se takovému propadu menší krize říkat dá. Američtí spotřebitelé trpí nezaměstnaností a nedostatkem úvěrů

Americké problémy

Makroekonomické údaje v jednotlivých ekonomikách jsou veskrze špatné. Spojené státy, nejsledovanější ekonomika na světě, má opět o problém navíc, když se spotřebitelská důvěra znovu propadá.

Dolarový index navíc klesá a ve Washingtonu to zřejmě nikoho nevzrušuje. Je to nejspíš tím, že americká vláda svou měnu záměrně oslabuje. Kvantitativní uvolňování bude zřejmě pokračovat, uvidíme v listopadu.

Asie

Čínské akcie sice od začátku července rostou, vstoupily do býčího trhu, ale za celý rok 2010 stále ztrácejí okolo 20 procent.

Ani japonský export na tom není růžově. Navíc země chce podpořit stimuly dalšími 4,6 bilionu jenů.

Evropa v dluzích

Dluhová krize v Evropě nebere konce. Investoři to vědí a obavy z ještě větších dluhů jim svazují ruce. Tak jako tak, situace v Evropě nemá krátkodobé řešení a zdá se, že si bude s dluhy potýkat dlouhá léta.

Zdroj: Fortune