Vyplatí se fondy životního cyklu?
|

Vyplatí se fondy životního cyklu?

V září se prima paří, zněla kdysi jedna oblíbená hláška. Pokud jde o investování do akcií, mají skutečně letos investoři co slavit. Devátý měsíc roku nepotvrdil pověst toho nejhoršího měsíce, některé akciové trhy se dokonce dostaly na několikaměsíční maxima. Pokud jde o české akcie, při malých výkyvech a nízkých objemech obchodů mírně ztrácejí.

Ekonomika
České bankovky - ilustrační foto

Zelená pro kontrariány?

Podle hlavního stratéga akciových trhů Citigroup v USA Tobiase Levkoviche je panika, o níž v souvislosti s trhy hovořil, kontrariánským indikátorem pro nákup (investor by tedy měl jít proti trhu a nakupovat). Jak rovněž uvádí Bloomberg, místo sledování nálady na trhu by se měli investoři starat o data. Podle Levkoviche tedy přijde kvůli panice rally na akciových trzích.

Senior makléř Fio Banky Pavel Hadroušek je daleko skeptičtější. Jak uvedl na konferenci České akcie, domácí akciový trh se dlouhodobě pohybuje do strany, bez jasného trendu. Oživení globální ekonomiky pokládá za křehké a pomalé. Nemá tvar V (po propadu rychlý růst), jak čekali investoři. Předstihový ukazatel ECRI (the Economic Cycle Research Institute) naznačuje větší pravděpodobnost recese.

Spekulace o růstu inflace zatím pokládá za předčasné. Podle Hadrouška dál poroste cena zlata, investor by však měl preferovat tituly se silnou cashflow, malým zadlužením a silnou pozicí na trhu.

Přidá index PX do roku 14,5 procenta?

Nová měsíční předpověď České spořitelny odhaduje, že index PX proti konci září během roku posílí o 14,5 %. Nejvyšší, a to zhruba třetinový potenciál růstu, mají při cílové ceně 33 dolarů akcie CME s investičním doporučením "kupovat". Akcie ČEZ by měly během 12 měsíců vydělat více než pětinu, stejně jako NWR, a investor by je měl akumulovat. Analýza spořitelny se s odvoláním na média dotkla i chystané primární emise akcií společnosti Fortuna. Jak upozornila, podle prvních indikací ceny (z médií) a očekávaného free-floatu (akcií, které jsou k dispozici na trhu) ve výši 35 % by měla Fortuna v indexu PX váhu 0,5 až 0,8 %. To je o málo více než u firmy Pegas Nonwovens. Bude Fortuna úspěšná mezi drobnými investory?

Nový fond životního cyklu

Optimističtěji než Hadrouškův názor vyznívá hodnocení globální ekonomiky a akciového trhu od šéfa pro akcie a alokaci aktiv Raiffeisen Capital Management Kurta Kotzeggera. Globální růst zpomaluje, pravděpodobnost dvojité recese, tedy jejího opakování, však nepokládá za příliš velkou, a to hlavně kvůli vysokému růstu rozvíjejících se trhů, podpoře ekonomiky na celém světě a dobrém stavu podniků. V USA navíc nejsou žádné inflační tlaky. Střednědobě tedy neočekává inflaci.

RCM uvádí na trh nový fond životního cyklu (a tzv. click fond, patřící mezi tzv. protektované fondy). První z nich nabízí investici na 30 let, s termínem ukončení v roce 2040. Je určen hlavně pro ty, kterým je kolem 35 let. Fond denominovaný v korunách umožňuje pravidelnou investici od 500 korun měsíčně. Jeho prvotní alokace má činit 70 až 80 % cenných papírů (zřejmě akcií) a komodit a 20 až 30 % dluhopisů. S blížícím se datem ukončení fondu má klesat podíl akcií a růst podíl dluhopisů a instrumentů peněžního trhu, které vlastní.

Kdyby fond vznikl počátkem 80. let, dosáhl by podle analytika a portfoliostratéga Raiffeisenbank Aleše Michla průměrný roční výnos 9 procent.

Více o fondech najdete na serveru Finmag.cz