Komodity rostou. Zdraží nejen potraviny
|

Komodity rostou. Zdraží nejen potraviny

Ve statistických datech se inflace objeví později a v menší míře, v reálu však už klepe na dveře. První citelné zdražení přijde u potravin, a to ještě v průběhu podzimu. Chleba pod 20 korun bude jen v akcích. Ceny obilovin totiž podražily o 30 %.

Komodity Bavlna Zemědělství Pšenice
Chléb

Na jaře obiloviny zdály být fundamentálně velmi levné a jejich cena měla dlouhodobě růst, a to jak vlivem peněžní inflace, tak nepřetržitého růstu globální poptávky (díky růstu počtu obyvatel).

Existovala také možnost prudkého zdražení obilovin v případě nepříznivého počasí. Předchozí dva roky jsme totiž zaznamenali mimořádně dobrou úrodu. Počasí nemůžeme ovládat, vždyť ho stěží dovedeme na pár dní předpovídat. Stačí, aby přišlo sucho, nebo naopak záplavy, a je po úrodě.

To se bohužel stalo skutečností. Ruské obilnice zasáhlo v létě extrémně suché a horké počasí doprovázené rozsáhlými požáry. Sucho od srpna hlásí také americký středozápad, čímž trpí zejména produkce kukuřice. I mezi českými zemědělci panuje stesk nad mizernou úrodou - od brambor a obilí až po meruňky a vinnou révu.

Podobně jsou na tom zemědělci po celém světě. Povodně v Indii ničí úrodu cukrové třtiny a bavlny. Brazílie hlásí, že očekává horší úrodu třtiny. Čína bije na poplach kvůli nedostatku bavlny, na vině je extrémní sucho. Suché počasí nyní sužuje také Austrálii, dalšího významného producenta a exportéra obilovin.

Aktuální ceny komodit sledujte zde

Výsledek je vidět na cenách zemědělských komodit a brzy ho pocítíme všichni v obchodech. Cukr je o polovinu dražší než v červnu. Ceny pšenice a kukuřice stouply na dvouleté maximum. Bavlna je nejdražší od roku 1995 a káva už několikátý měsíc v řadě přepisuje historické maximum.

V uplynulém čtvrtletí významně podražily také ceny průmyslových kovů. Nejvíce podražily cín a olovo, pozadu nezůstaly ani měď, zinek, hliník a nikl. To vše se postupně projeví do růstu průmyslových cen, a později i do spotřebních cen.

Pokračování článku najdete na webu Investujeme.cz