Dividendy: Současný hit portfolií
|

Dividendy: Současný hit portfolií

Jedním z nejvýraznějších trendů posledních měsíců je značný pokles výnosů z dluhopisů. Kde bychom měli na kapitálových trzích hledat slušné výnosy při rozumné míře rizika? Podle ING Investment Management jsou atraktivní volbou pro současné období fondové strategie, které investují do akcií s vysokou dividendou.

Světové akcie Dividendy
Podíl složek na akciových výnosech

Vládní dluhopisy se postupně stávají méně "sexy" pro ty, kteří hledají slušný výnos. Podobně produkty typu spořících účtů vzhledem k nízkým úrokovým sazbám v ekonomikách peníze nyní příliš nezhodnocují.

Nízké výnosy z dluhopisů jsou výsledkem hry hned několika faktorů. Jedním z rozhodujících je velký počet investorů, kteří dnes dluhopisy využívají jako bezpečný přístav.

Svou úlohu sehrávají také rozvíjející se státy jako Čína, kde stále roste výše přebytečných úspor. Dalším faktorem, který zvyšuje poptávku po dluhopisech a tlačí výnosy dolů, je stárnutí populace.

Starší investoři totiž obvykle hledají jistější investice – tedy dluhopisy. Růstu výnosů navíc nenahrává ani ekonomické zpomalení zejména vyspělých ekonomik a přetrvávající deflační tlaky.

Pokud se podíváme na akcie, nepředpokládáme v dohledné době jejich výraznější růst ani pokles. Pohyb směremvzhůru je limitován zejména zpomalením ekonomického růstu a deflačními tlaky. Pohybu dolů zase brání už tak nízké ceny akcií. Za takových podmínek se význam vyplácených dividend zvyšuje.

Předpokládáme, že celková výkonnost portfolií v blízkém období bude tažena spíše výnosy z akcií (dividendami) než růstem jejich cen. Na grafu je vidět, jak se dividendy podílely na celkových výnosech evropských akcií v letech 1985-2010.

Investoři, kteří hledají výnosy, si mohou vybírat mezi vládními nebo korporátními dluhopisy a akciemi vyplácejícími dividendy. A protože odměna za investování do dluhopisů je momentálně extrémně nízká, dostávají se do popředí právě akcie společností vyplácejících dividendy.

Optimálním způsobem investování do dividendových akcií je vytvoření si široce diverzifikovaného akciového portfolia.