Joel Greenblatt: Americké akcie jsou dlouhodobě skvělá investice
|

Joel Greenblatt: Americké akcie jsou dlouhodobě skvělá investice

Známý hodnotový investor se nedávno vložil do debaty o tom, zda dlouhodobé držení akcií (strategie "kup a drž") může fungovat. Jeho pohled do historie amerického indexu S&P 500 je výmluvný. Akcie se v posledních letech chovají přesně podle svého dlouhodobého scénáře.

Býčí trh Světové akcie
Joel Greenblatt

"Dlouhodobě jsou akcie i přes výrazné poklesy jednou z nejlepších investičních variant. Obzvláště to platí o dobře vybraném portfoliu akcií," tvrdí autor Malé knihy, která porazí trh (The Little Book That Beats The Market).

Níže uvedený graf amerického akciového indexu S&P 500 dobře ilustruje jeho slova. 16- až 18leté cykly, ve kterých se trh vyvíjel, se ve výsledku odrážejí v průměrném ročním zhodnocení okolo 8 procent.

Za předpokladu, že by se akcie pohybovaly dál v těchto cyklech, se trh nachází právě v medvědí fázi a měl by v ní vydržet dalších 5 až 7 let. K zachování růstového trendu tak nesmí index klesnout pod 500 bodů.

Graf také dobře vyjadřuje Greenblattovu představu o tom, co znamená krátkodobý, a co dlouhodobý výhled a investiční horizont. V době, kdy se všichni ohánějí krátkodobými zisky, to může být zajímavá inspirace především pro mladší investory, kteří si mohou dovolit delší horizont a vyšší riziko, které je s akciemi spojené.

Americké akcie v dlouhodobých cyklech
Zdroj: Marketfolly