Certifikáty: Jak "hrát" boom zemědělských komodit
|

Certifikáty: Jak "hrát" boom zemědělských komodit

Komodity budou stále dražší. Především soft-komodity. Měřeno indexem S&P GSCI Agriculturals TR došlo za poslední tři měsíce k růstu o plných 35 procent. Cenový růst je politicky motivovaný, z pohledu přetrvávajících nízkých úrokových sazeb a slabého amerického dolaru. Stále více investorů naskakuje do rozjetého vlaku, což zesiluje trend a zájem o "soft commodities".

Paradox

Cena sojových bobů roste. Přitom se počítá s navýšením odhadu sklizně v USA. Sklizeň kukuřice a pšenice se očekává slabší, cenové růsty až o 15 procent týdně v případě kukuřice však nelze ospravedlnit. Stejně jako u ku-kuřice, i u pšenice je zásobování zajištěno. Trh je netransparentní a velmi malý – spekulace pomocí pákových produktů zůstává vhodná pouze pro hráče, i vzhledem k tomu, že jsou agrární komodity vždy velmi náchylné k silným korekcím.

Výhoda různých dob splatnosti certifikátů Zemědělské certifikáty

Přesto patří komodity do každého dobře diverzifikovaného investičního portfolia – nejen ze strategického pohle-du. Dlouhodobě lze očekávat, že ceny musejí růst. Globálně se zvyšuje počet obyvatel, ale zemědělská půda ubývá.

Certifikátová branže má pro každý typ investora v nabídce odpovídající finanční instrument. Klasicky se dá ten-to sektor uchopit pomocí "trackerů". Nicméně pozor: největší riziko komoditních investic (když pomineme riziko klesajících cen) je contango past plynoucí z rolování futures kontraktů.

Indexy RICI Enhanced se pokoušejí tento problém rozmělnit tím, že investovaný kapitál řídí pomocí různých dob splatnosti, namísto běžného rolování nejblíže splatného kontraktu. Dlouhodobě se tento postup vyplácí. Index RICI Enhanced Agriculturals TR posílil za poslední tři roky o 11,5 procenta a překonal nejen klasickou variantu (-4,0 procenta), ale i konkurenční index kalkulovaný S&P GSCI (-3,5 procenta).

Trackery má ve své nabídce banka RBS – s měnovým zajištěním k jednotné evropské měně (ISIN DE000AA0QL93) a bez měnového zajištění (ISIN DE000AA0QL51). Manažerský poplatek činí u obou variant 1,5 procenta, u quanto-verze k tomu přichází ještě variabilní zajišťovací poplatek. Ten činí aktuálně 1,84 procenta. Papír by měl být nakupován ve více tranžích, aby plně došlo k využití Cost-Average–efektu.

S capem a bez capu

Fanoušci bonus certifikátů si přijdou na své u americké investiční banky Goldman Sachs. Bez cap strukturovaný quanto certifikát na podkladový index S&P GSCI Agriculture ER (ISIN DE000GS7PT80) se splatností v prosinci 2011. Výnos při stagnaci je sice dokonce lehce negativní ve výši -0,5 procenta neboli -0,4 procenta p.a., za to však nabízí bonusový mechanismus 36procentní ochranu proti možným korekcím. Pozitivní výnos při stagnaci nabízí quanto bonus se splatností v červnu 2012. 8,1 procenta neboli 4,7 procent p.a. jsou ve hře, pokud bude uhájena hranice ve výši 42,00 USD (Ochrana: -40,9 procenta). To je však zároveň maximem (ISIN DE000GS12QJ6).

Na jistotu může vsadit investor rovněž prostřednictvím dluhopisového certifikátu Agrar Garant (ISIN DE000BC2EAZ9) emitovaný bankou Barclays. Investoři participují a pozitivním vývoji podkladového koše, který se skládá z pěti agrárních indexů z nabídkové palety GSCI-ER (kukuřice, sojové boby, pšenice, cukr a bavlna). Investiční certifikát se splatností v září 2013 téměř plně garantuje zainvestovaný kapitál. Maximálně lze ztratit 0,7 EUR na jeden certifikát (nákupní kurz: 100,70 EUR). Jediná nevýhoda: výnos při splatnosti bude vypočten zprů-měrováním čtvrtletní výkonnosti. Žádný cap však u tohoto produktu uplatněn není.