Hodnotoví investoři: Kupujte BMW, technologie a akcie v nezadlužených zemích
|

Hodnotoví investoři: Kupujte BMW, technologie a akcie v nezadlužených zemích

Nedávno se uskutečnila konference o hodnotovém investování (Value Investing Congress). Mezi účastníky nechyběli John Burbank, Lee Ainslie a Francisco Parames. Jaká jsou investiční doporučení těchto hodnotových investorů?

Technologie Světové akcie Microsoft
John Burbank

John Burbank

Passport Capital

Burbank věří, že současná úroveň vládních výdajů USA je neudržitelná. Spojené státy se podle něj mění a mělo by se na ně pohlížet jako na rozvíjející se trh. V delším období by měl jejich vývoj připomínat Argentinu nebo Německo.

Burbank předpokládá, že příští dva roky budou na trzích klidnější, než se obecně očekává. Strategie „bottom-up“ by potom žádnou budoucnost mít neměla. Namísto ní upřednostňuje využívat opačnou strategii, tedy „top-down“.

**V portfoliu doporučuje zaujmout dlouhou pozici v politicky a ekonomicky svobodných zemích (Kanada, Singapur nebo Švýcarsko) a krátkou pozici v silně zadlužených zemích.

Zásadní složku portfolia by podle Burbanka mělo tvořit zlato. Spíše než přes ETF fond se vyplatí nakoupit fyzické zlato, je to levnější. Další komodity, ve kterých má kromě zlata pozici, jsou potaš, uhlí nebo měď.

Passport Capital nakupuje velké firmy (blue chips) s vysokými výnosy, například Exxon Mobil, Kraft, Dr. Pepper nebo Microsoft. Největší pozici firma uzavřela v těžařské společnosti Riversdale Mining.

Lee Ainslie

Lee Ainslie

Maverick Capital

Zakladatel hedgeového fondu Maverick Capital tvrdí, že se současné investiční prostředí velice liší od doby před dvěma lety, kdy na trhu vedly akcie malých firem s nepříliš dobrými výrobky. Dnes naopak nejvíce příležitostí spočívá v akciích velkých firem s dobrými zisky a vysokým ukazatelem ROE.

Akcie technologických společností jsou podle něj nejlevnější za posledních 20 let. Proč investuje právě tam? Mají hodně volného cashflow a v oblasti technologií je dnes důležité umět vytvářet právě kvalitní výrobky.

Technologickým společnostem nahrává slabý dolar a velké množství hotovosti v rozvahách, jež by se mohla využít k akvizicím a výplatě dividend. Z konkrétních firem jde například o Commscope, Marvell Technology Group, Intel, Microsoft a Dell.

James Kieffer: Vím jak najít podhodnocené akcie Francisco Garcia Parames

Francisco Garcia Parames

Bestinver Asset Management

Parames je největší španělský správce majetku, konkrétně má "pod křídly" 6 miliard dolarů. Obecně vyhledává firmy s dobrým managementem za příznivou cenu. Parames tvrdí, že je evropský trh méně výkonný než americký. Možná proto zatím ve své zemi neinvestoval ani cent.

Hodnotové investování (value investing)

investiční přístup, který vyhledává akcie, které vzhledem ke své vnitřní hodnotě mají atraktivní tržní cenu a vůči trhu jsou podhodnocené (obvykle akcie které mají velmi nízký poměr tržní ceny vůči zisku)

Trpělivost je prý největší konkurenční výhoda společnosti Bestinver Asset Management. Z 80 % nakupuje rodinné podniky s vysokou hodnotou volného cashflow.

Konkrétně se mu líbí prioritní akcie společnosti BMW, o jejíž 7% ziscích odhaduje, že by se mohly ještě o 1 až 3 procentní body zvýšit. Dále na konferenci zmínil například italského operátora CIR SpA nebo společnost Ferrovial, jejíž akcie se podle něj posunou ze současných 7 eur za kus až na 17 eur.

Zdroj: Marketfolly