Kam investovat, když splaskne dluhopisová bublina?
|

Kam investovat, když splaskne dluhopisová bublina?

Lekce z uplynulé dekády: Dávat si pozor, když všichni investují do jednoho typu aktiv. V tu chvíli je totiž velká pravděpodobnost, že se vytváří bublina. A pak je jen otázkou času, kdy splaskne.

Státní dluhopisy Investiční bubliny Investování
Bublina

Stalo se to s akciemi i s nemovitostmi. A brzy se očekává splasknutí bubliny na trhu dluhopisů. Většina amerických investorů vložila své úspory do dluhopisů, dluhopisových fondů, firemních nebo municipálních dluhopisů. Po vysoké volatilitě na akciovém trhu se není čemu divit. Dluhopisy nabízely pocit jistoty a obvykle vyšší výnos než běžné spořící účty.

Jaké hrozí riziko?

Když vzrostou na trhu sazby, cena dluhopisů jde obvykle dolů, protože nové dluhopisy nabízejí vyšší výnos než ty starší.** U dříve vydaných dluhopisů na trhu musí klesnout jejich cena, aby se zvýšil výnos do splatnosti.

Další skutečností je, že sazby nemohou jít jinam než nahoru. Nyní jsou prakticky na nule a není možné, aby šly do záporu. Naopak rychlejší než očekávané oživení může vyvolat růst inflačních tlaků a přinutit centrální banky rapidně zvýšit sazby.

Jaké typy investičních nástrojů připadají v úvahu jako ochrana proti riziku rostoucích sazeb?

TIPS

Jde o inflačně chráněné cenné papíry (Treasury Inflation Protected Securities). Jak název napovídá, zajišťují ochranu proti inflaci. Hodnota TIPS roste s inflací a snižuje se s deflací, přesně na základě indexu spotřebitelských cen. Výnosová křivka vládních dluhopisů USA (15. 10. 2010)

Dluhopisy s krátkou splatností

Pokud předpokládáme blížící se růst sazeb, je vhodné zaměřit se na dluhopisy s krátkou dobou splatnosti. Čím kratší doba do splatnosti, tím nižší volatilita, protože krátkodobé dluhopisy nejsou tak ovlivněny změnou sazeb jako dlouhodobé, jejichž cena může do splatnosti výrazně kolísat.

Akcie s vysokými dividendami

Růst sazeb bude znamením, že je ekonomika stabilní a nastává oživení. Pravidelný příjem si lze zajistit také akciemi s vyšším výnosem ve formě dividend. Konkrétně je dobré se zaměřit na akcie s dividendovým výnosem 4 až 6 procent.

Jsou i formou zajištění proti růstu sazeb a proti inflaci, kterou by čistě dluhopisové portfolio výrazně utrpělo. Navíc dividendové tituly nabízejí nejen pravidelný příjem, ale i potenciál kapitálového zhodnocení.

Na kapitálovém trhu nemá nikdo křišťálovou kouli, ale je dobré používat selský rozum a uvažovat o jednotlivých scénářích vývoje. A podle nich se náležitě zajistit.