ČEZ: Speciál s analytiky. Kam až klesne a kdy nakupovat?
|

ČEZ: Speciál s analytiky. Kam až klesne a kdy nakupovat?

ČEZ vám vrtá hlavou, že? Před měsíci investoři doufali, že na titul přeskočí jiskra býčího požáru ze zbytku SPAD, k analytickému bontonu patřily valuace, po nichž kardiaci lapali po dechu, a nebylo týdne, aby některý z expertů neoznačil nákup akcie bezmála za bezmála kšeft roku. Euforie přešla varem a náhle se ukázalo, že dosavadní pilíře investorské důvěry nemají daleko k domečku z karet. A jako starý Most se začaly řítit k zemi.

ČEZ Energetika Akcie ČR
Temelín

Oblaka prachu stále halí pražský parket, v minulém týdnu jsme zažili další výprodej a trh má na rtech otázku, již snad ani nechce vyslovit: Jak hluboko tento propad bude pokračovat? iPOINT pro vás opět v bleskové anketě vyzpovídal analytiky. Otázku jsme položili stejnou, jakou si kladete v tuto chvíli vy: Na jaké úrovni se ČEZ stabilizuje a jaká je optimální cena pro vstup do pozice? Rovnou řekněme, že názory jsou pestré a z některých vám může naběhnout husí kůže, čtení dále tedy doporučujeme pouze silným povahám nebo těm, kdo nemají zainvestováno.

"Pád z 940 Kč před dividendou na aktuálních 760 Kč mi jako reakce na těžké období, které pro ČEZ v následujícím roce přijde, připadá jako dostatečný. Těžko jej lze ovšem přisuzovat klesajícímu odbytu elektřiny, popř. odlivu zákazníků. Myslím si, že se spíše jedná o paniku vyvolanou eventualitou spočívající v placení emisních povolenek," tvrdí na úvod Karel Kabelka z Grant Capital.

S ním souhlasí Milan Vaníček z Atlantiku FT. "Domnívám se, že aktuální reakce je přehnaná, ale na druhou stranu rovněž nevidím důvod, proč by měl ČEZ aktuálně reagovat jinak."

Na nejistoty všeho druhu poukazuje Josef Němý z Komerční banky. "Problém je v tom, že stále není jasné, jak to nakonec bude (viz povolenky, pozn. red.), proto se mnozí investoři akcii ČEZ raději zbavují. Cena se proto může vychýlit ještě více dolů, než by měla. Můj názor je takový, že až vláda jasně řekne, kolik povolenek ČEZ nedostane zdarma, tak by akcie ČEZ mohly jít nahoru, protože ve srovnání s konkurencí jsou nyní levné."

Názory analytiků na nákupní ceny akcií ČEZ nejdete na serveru iPoint.cz