ČS: Aktuální monitor ocenění českých akcií
|

ČS: Aktuální monitor ocenění českých akcií

Ocenění českých akcií. Na pražské burze začala výsledková sezóna, v pátek svá čísla představí Unipetrol a Erste. Jak vidí budoucnost titulů v segmentu SPAD analytický tým České spořitelny?

Akcie ČR
burza

Komerční banka: Zveřejňuje své výsledky za 3. kvartál ve středu 3. 11. před začátkem obchodování. Očekáváme, že se čistý zisk za 3. kvartál meziročně zvýšil o 22 % (-0,6 % q/q) především kvůli očekávané nižší (o 7 % q/q) tvorbě opravných položek v důsledku dalšího snížení nesplácených úvěrů, které by mělo především vycházet ze segmentu firemních zákazníků, zatímco míra nesplácení v retailovém segmentu by se měla stabilizovat.

Erste Bank: Zveřejňuje své výsledky za 3. kvartál v pátek 29. 10. Konsensus trhu je následující: čistý zisk 243 mil. EUR (+7 % r/r), čisté úrokové výnosy 1 359 mil. EUR (+2 % r/r), tvorba opravných položek 526 mil. EUR (-2 % r/r).

ČEZ: Vládní plán udržení zvýšení cen elektřiny pro koncové zákazníky v příštím roce pod 10 % bude mít na výsledky ČEZu negativní vliv, protože daň sníží EBIT ČEZu o asi 3,3 mld. Kč v letech 2011 až 2012, nebo o 5,2 % (celkový dopad před zdaněním okolo 12,5 Kč na akcii). Pokud bude zavedena plná aukce emisních povolenek po roce 2012 – vládní prohlášení zatím není úplně jasné – mělo by to negativní dopad asi 80 Kč na naši cílovou cenu akcií ČEZu. Odhadujeme, že v ceně akcií je od začátku diskuse o plné aukci emisních povolenek již zahrnuta aukce asi poloviny počtu emisních povolenek v období 2013 až 2020. Cílovou cenu akcií ČEZ jsme dali do revize.

Unipetrol: Své výsledky za 3. kvartál zveřejňuje v pátek 29. 10. Společnost již vydala odhad provozních a finančních údajů za 3. kvartál: externí faktory byly celkově pro segment rafinérie negativní, což může být jen částečně vyváženo vyššími objemy. Petrochemické marže se v průměru opět zvýšily o 3 %, což by však mělo být vyváženo silnější Kč vůči euru. Objem v segmentu petrochemie byl negativním překvapením.

Telefónica O2: Společnost zveřejňuje své výsledky za 3. kvartál ve středu 10. 11. Očekáváme, že tržby meziročně poklesnou o téměř 6 % (kvůli poklesu cen za ukončení hovorů o 28 % r/r, nižším tržbám z IT služeb a r/r nižším očekávaným tržbám z univerzálních služeb), což bude mít vliv na námi očekávanou OIBDA, která by měla poklesnout o 10,3 % r/r. Čistý zisk by se podle našich odhadů měl meziročně snížit o 17 % na 2,6 mld. Kč.

CME: Zveřejnila výsledky za 3. kvartál víceméně v souladu s profit warningem (meziročně o 3 až 6 mil. USD nižší OIBDA a stagnující tržby). Výsledky ukázaly, že oživení trhu s TV reklamou na klíčových trzích CME zpomalilo, ale je třeba také zmínit, že 3. kvartál je sezónně nejslabší. Určitě nejdůležitější bude 4. kvartál, ve kterém se očekávají výrazně lepší výsledky (podpořené pozitivním vývojem FX).

Philip Morris ČR: Podle komentáře PM Int. celkový tabákový trh v ČR klesl o 5,1 % r/r kvůli dopadu daněmi řízeného růstu cen. Tržní podíl v ČR klesl o 2,7 % r/r na 47,8 % (48,2 % ve 2Q10). Tento vývoj ukazuje téměř stejnou míru meziročního poklesu jako v minulém čtvrtletí a neměl by být překvapující. Nárůst u značek s vyšší přidanou hodnotou by měl pokles dodávek zmírnit, nicméně trend je jednoznačně negativní.

Zdroj: Česká spořitelna