Chaos na mladých trzích: Manažeři jim věří, i když jsou podle nich nadhodnocené
|

Chaos na mladých trzích: Manažeři jim věří, i když jsou podle nich nadhodnocené

V tom aby se medvěd s býkem a všemi čerty vyznali. Podle aktuálního reportu Bank of America/Merrill Lynch manažeři rychle mění názory. Jednou jsou optimističtí, a podruhé, ti samí, propadají pesimismu. Banka analyzovala názory 194 manažerů fondů, kteří spravují portfolia v hodnotě téměř 500 miliard dolarů.

Čína Světové akcie BRICS
Rusko, Brazílie a Čína investory lákají

V říjnu celých 49 % manažerů doporučovalo nadvážit (overweight) akcie emerging markets. V září to bylo jen 37 % dotazovaných. Je to zřejmě důsledek chystaného dalšího kola kvantitativního uvolňování, které dál posune míru rizika, kterou budou muset investoři podstoupit, když budou chtít nějaký zajímavý výnos. A ten akcie na mladých trzích nabízejí.

Kupujte, co je nadhodnocené?!

Jenomže když se stejných manažerů zeptáte, které akcie jsou podle nich nejvíce nadhodnocené, 21 % z nich uvede – hádejte! Tušíte správně – akcie na emerging markets! Za nimi se s odstupem umístily americké akcie (11 % dotazovaných), britské (necelých 8 %) a japonské (necelých 5 %).

Když se správců půl bilionu dolarů zeptali, které akcie jsou naopak podhodnocené, 13 % jich odpovědělo, že právě emerging markets. Ještě v srpnu to bylo celých 50 %.

Tahounem světové ekonomiky je z velké části Čína. Jejímu růstu v příštím roce věří 19 % manažerů, v září to bylo jen 11 %. Za zmínku stojí i to, že se čínské akcie nedávno "technicky" dostaly do býčího trhu, když posílily o 20 %. Jenomže pokud jde právě o akcie, správci portfolií věří aktuálně nejvíce ruským, tureckým a brazilským akciím. Naopak důvěra v trhy v Číně, Polsku a Jihoafrické republice utrpěla v říjnovém průzkumu hluboké šrámy.

Na mladých trzích sázejí investoři nejvíce na sektor luxusního a nadstandardního zboží (consumer discretionary), a naopak nevěří podvažují veřejné služby (utilities). U ostatních sektorů zůstávají víceméně neutrální.

Ruské a čínské akcie sledujte zde

"Vítáme, že se zvyšuje chuť riskovat, to je pro akcie dobré. Máme však obavy z toho velice úzkého pohledu investorů na mladé trhy," poznamenal k výzkumu Michael Hartnett, hlavní akciový stratég Bank of America/Merrill Lynch. V první polovině října v každém případě fondy emerging markets zaznamenaly příliv peněz, což je pro býky na mladých trzích určitě potěšující okolnost.

Zdroj: Financial Times