Burzovní kalendář 4. 10. - 8. 10. 2010
|

Burzovní kalendář 4. 10. - 8. 10. 2010

Investoři na Wall Street se v novém týdnu budou soustředit především na nové informace z trhu práce a na začátek výsledkové sezóny. Západoevropské trhy může ovlivnit zasedání ECB a čeští investoři by se mohli dozvědět více informací o již potvrzeném IPO sázkové společnosti Fortuna.

Wall Street

Akcie na burzách v New Yorku v minulém týdnu při nízkých objemech obchodů mírně ztrácely (DJ -0,4 %). Za celé září si však americké akcie připsaly zhodnocení vyšší než 9 procent.

Na trhu je i přes zářijové zisky stále hodně nejistoty a brzy "do hry" vstoupí také volby, kdy v případě, že republikáni získají většinu ve sněmovně, bude pro demokraty velmi problematické prosadit zvyšování daní pro bohaté.

Samotné volby však mají historicky spíše pozitivní vliv na akcie, když posledních 18 z 19 voleb v polovině funkčního období (tzv. mid term) přineslo kladné zhodnocení akcií.

Wall Street však bude kromě politiky ovlivňovat také řada dalších parametrů.

uvedl v analýze reakce trhu na vystoupení členů Fedu Jiří Tyleček, burzovní analytik z X-Trade Brokers.

Politický vliv může zastínit začátek americké výsledkové sezóny, kterou tradičně odstartuje největší výrobce hliníku na světě Alcoa. Ta by se měla vydělat svým akcionářům za třetí kvartál 0,16 USD na jednu akcii.

Mezi další společnosti, které již začnou příští týden reportovat svá čísla, patří výrobce nealkoholických nápojů PepsiCo, provozovatel rychlého občerstvení Yum Brands nebo síť hotelů Marriott.

"Výsledková laťka je nastavená nízko, a proto by výsledky firem mohly znovu překonat očekávání trhu, což by mohlo přispět k dalšímu posílení akcií," míní Binky Chadha, akciový stratég z Deutsche Bank. (zdroj: CNBC)

Relativní nízkou cenu akcií v rozhovoru pro Investiční web potvrdil také Petr Zajíc, portfoliomanažer ze skupiny fondů Pioneer Investments.

Klíčovou makroudálostí týdne bude páteční zpráva o vývoji celkové nezaměstnanosti (odhad: nárůst z 9, 6% na 9,7 %).

"Zářijová statistika z trhu práce bude mít tentokrát větší než obvyklou váhu, protože citelně přispěje k rozhodování Fedu o případném dalším kvantitativním uvolňování," napsali ve svém týdenním výhledu analytici z Morgan Stanley.

Mezi další makroekonomická data budou patřit středeční index nákupních manažerů ve službách ISM (odhad: růst z 51,5 na 52 bodů) nebo o den dříve prodeje domů a průmyslové objednávky.

datum událost
4/10 Prodeje domů
5/10 ISM - index nákupních manažerů ve službách
8/10 Nezaměstnanost

Pražská burza

Pražskou burzu ve zkráceném obchodním týdnu (v úterý byla z důvodu státního svátku zavřená) provázelo klidné obchodování a index PX za celý týden odepsal 0,8 %.

Hodně sledované byly v týdnu především akcie společnosti ČEZ, které "na chvíli" obchodovaly pod hranicí 800 Kč za akcii. Přestože tyto hodnoty již přilákaly kupce, ztratil ČEZ v minulém týdnu znovu dalších několik procent ze své tržní hodnoty.

Největší růst zaznamenala po dobrém výhledu managementu pojišťovna VIG (+5 %), nejztrátovějšími byly naopak v minulém týdnu akcie developerské společnosti ECM (-10 %).

Většinu nového týdne bude pražská burza pod vlivem vývoje na vyspělých trzích a menší změnu může přinést velmi vydatná páteční sestava českých makrodat (stavební a průmyslová výroba nebo nezaměstnanost).

Kromě toho by se investoři na pražské burze mohli dozvědět více informací o již potvrzeném IPO sázkové společnosti Fortuna.

8/10
datum událost
8/10 Stavební a průmyslová výroba
Nezaměstnanost

Eurozóna

Západoevropské akcie v minulém týdnu ve čtyřech z pěti obchodních seancí ztrácely a index DJ Eurostoxx 50 odmazal více než dvě procenta ze své hodnoty.

"Trhy po celý týden provázelo vybírání zisků z předchozího velmi štědrého měsíce," říká Oliver Roth, hlavní analytik z Close Brothers Seydler Bank, a dodává: "Příští týden začíná americká výsledková sezóna, což může přinést na trh nejistotu, protože nikdo přesně neví, jak bude vypadat." (zdroj: CNBC)

Kromě toho vstupují trhy naplno do říjnového obchodování.

"Říjen je mezi investory často považován za odstrašující měsíc. Jedním z důvodů je velký pád, který potkal trh v roce 1929 a pak opakovaně v roce 2007," říká Sam Stovall, hlavní stratég S&P.

Letošní říjen však může být jiný, protože burzovní almanach říká, že dobrá výkonnost akciových indexů v září často vede k pokračování pozitivního trendu v následujících měsících.

V novém týdnu přitáhnou pozornost úterní data z evropského maloobchodu, o den později finální číslo výkonu evropské ekonomiky za druhé čtvrtletí a ve čtvrtek zasedne ECB, od které se však změna sazeb nečeká.

"Větší pozornost se bude věnovat komentářům ke zvýšení spreadů mezi dluhopisy eurozóny a stabilitě bankovního sektoru," říká Milan Lávička, analytik z Atlantik FT.

datum událost
5/10 Maloobchodní tržby v EU
6/10 HDP za III. čtvrtletí v EU
7/10 ECB, Bank of England - rozhodnutí o úrokových sazbách