Burzovní kalendář 1. 11. - 5. 11. 2010
|

Burzovní kalendář 1. 11. - 5. 11. 2010

Nervozita stoupá. Volby do amerického Kongresu a zasedání Fedu nastaví směr dalšího vývoje trhů do konce roku. Vyspělé evropské trhy čeká volatilnější obchodování spojené s vrcholící výsledkovou sezónou a na pražské burze odkryje svá čísla Komerční banka.

Wall Street

Minulý týden akcie na Wall Street stagnovaly, za celý říjen si však připsaly historicky velmi nadprůměrných 3,6 procenta (index S&P 500).

Nový týden je podle řady pozorovatelů zlomový, a to díky mimořádné kombinaci makroekonomických, politických a firemních faktorů. Ale postupně.

V úterý se v USA konají volby do Kongresu, které mohou v případě očekávaného vítězství republikánů ovlivnit rychlost Obamových reforem. O den později budou známy závěry klíčového zasedání Fedu.

Ben Bernanke

Investoři spekulují, kolik peněz šéf Fedu Ben Bernanke "vyčlení" na další vlnu kvantitativního uvolňování, tentokrát v podobě odkupu státních dluhopisů. Odhady se pohybují v rozmezí 500 až 1 000 miliard USD.

"Je zde velká šance, že lidé budou na základě oznámených čísel prodávat, a prodejní příkazy by zastavily jedině vyšší než očekávané hodnoty," říká Stuart Freeman, hlavní stratég z Wells Fargo Advisers, který patří mezi kritiky kvantitativního uvolňování. (zdroj: CNBC)

"Kvantitativní uvolňování nemusí nutně vytvořit pracovní místa, a místo toho může vytvořit investiční bubliny. Obecně je taková pomoc Fedu pro ekonomiku velmi marginální."

"Politické faktory nakonec nebudou mít na trh takový vliv, protože v konečném zúčtování budou trh vždy ovlivňovat ocenění akcií a výsledky firem," míní Ed Keon, portfoliomanažer z Quantitative Management Associations, a dodává: "Akcie nejsou nyní na základě historických standardů superlevné, ale oproti dluhopisům určitě ano." (zdroj: CNBC)

Své investiční preference akcií také nedávno v rozhovoru pro CNN potvrdil světoznámý investor Warren Buffett. Makročíslem týdne bude páteční zpráva o vývoji americké nezaměstnanosti. Investoři čekají, že se od minulého měsíce nezmění (9,6 %).

Z dalších makrodat budou investoři sledovat index nákupních manažerů v průmyslu ISM (odhad 54 bodů) nebo středeční průmyslové objednávky.

Do hry také zasáhne zatím slibně probíhající výsledková sezóna (pozn. osmdesát procent firem zatím překonalo očekávání). Na výsledkové listině je pro nadcházející týden 85 firem z indexu S&P 500, a to ze všech oborů ekonomiky.

Sledována tak budou například kvartální čísla výrobce potravin Kraft Foods, mediální společnosti Timer Warner, vydavatele platebních karet MasterCard nebo Buffettova holdingu Berkshire Hathaway.

"Příští týden bude ve znamení čekání na Fed, které může přinést i mírné vybírání zisků. Akciové trhy za poslední 2 měsíce vzrostly o 10 až 15 % v očekávání monetárního stimulu Fedu, což otvírá prostor pro realizaci zisků, pokud prohlášení Fedu naplní očekávání," napsal ve svém týdenním výhledu Petr Sklenář, hlavní ekonom z Atlantiku FT.

Korekci také nahrává fakt, že v USA končí fiskální rok a řada podílových fondů se z daňových důvodů bude snažit vybrat své zisky na nejvíce růstových pozicích ve svých portfoliích.

Výprodejová vlna by však mohla akcie "zlevnit" a přilákat na trh investory, kteří sázejí na sezonnost, která nákupům na "Halloweena" dlouhodobě přeje.

datum událost
1-5/11 Výsledková sezóna (Kraf, Unilever, Pfizer, MasterCard, BP)
1/11 ISM - index nákupních manažerů v průmyslu
3/11 Fed - rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb
5/11 Nezaměstnanost

Pražská burza

Pražská burza dokázala na rozdíl od vyspělých trhů v minulém týdnu mírně posilovat (index PX +1,2 %). Náladu na parketu ovlivňovala česká výsledková sezóna, která pro Erste, CME a Unipetrol dopadla ve většině parametrů lépe, než se čekalo.

Výsledková sezóna pokračuje také v novém týdnu. Tentokrát je na výsledkové listině jen Komerční banka, která oznámí svá čísla před začátkem středečního obchodování.

Česká výsledková sezóna: Kdo a kdy oznamuje

"Po lepších pololetních výsledcích čekáme ve třetím čtvrtletí meziroční růst čistého zisku o 22 procent," napsal ve svém reportu Günter Hohberger, analytik z Erste Group Research.

Solidní výsledky predikuje Komerční bance také Marek Hatlapatka z makléřské společnosti Cyrrus.

Z českých makrodat vyčnívá čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB, která by podle některých analytiků mohla mírně zvednout úrokové sazby.

datum událost
3/11 Komerční banka - hospodářské výsledky
4/11 ČNB - rozhodnutí o úrokových sazbách

Eurozóna

Celoevropský index DJ Eurostoxx 50 skončil v minulém týdnu lehce pod nulou, ale za říjen si připsal zisk okolo 2,5 % a zaznamenal druhý růstový měsíc v řadě.

Pozornost investorů v příštím týdnu bude směřovat k výsledkům firem, například technologické společnosti Alcatel-Lucent, výrobce sportovního zboží Adidas nebo druhé největší francouzské banky Société Générale.

Makrodata zastoupí pondělní index nákupních manažerů nebo páteční maloobchodní tržby za celou Unii. Svoji váhu bude mít také zasedání Evropské centrální banky, která sazby podle odhadů agentury Bloomberg měnit nebude, ale její šéf Trichet by měl upřesnit, jak "podpoří" svého kolegu z Fedu při dalším kole kvantitativního uvolňování.

datum událost
1-5/11 Výsledková sezóna (Société Générale, Adidas, Alcatel-Lucent)
1/11 Index nákupních manažerů v EU
4/11 ECB, Bank of England - rozhodnutí o úrokových sazbách
5/11 Maloobchodní tržby