Technická analýza S&P 500: Zatím nerozhodně
|

Technická analýza S&P 500: Zatím nerozhodně

V naší analýze z přelomu srpna a září, zveřejněné i zde na Investičním webu, jsem psal: "Aktuální konfluence extrémního pesimismu, nevíry v růst trhů, podpory Fedu a býčích technických signálů vyústí v nejbližším období minimálně ve výraznější korekci, pravděpodobněji však do obratu trhu k několikatýdenním růstům. Velmi pravděpodobně se bude letos na podzim obchodovat minimálně u letních maxim. Osobně očekávám až 10% posílení do konce roku." Jsme nyní o měsíc dále a index S&P 500 se opravdu nachází o zhruba 10 % výše.

Technická analýza Světové akcie

Kde je ten velmi negativní srpnový sentiment, "nikdy neselhávající" znamení Hindeburg, statisticky dlouhodobě negativní září... Naopak, viděli jsme nejlepší září na trzích od roku 1939, S&P 500 dokázal během jednoho měsíce posílit skoro o 9 %!

Za pozitivním vývojem globálních trhů však zaostávají české akcie. Přitom český trh je důležitými bankovními a brokerskými domy (Morgan Stanley, JPMorgan) považován za fundamentálně jeden z nejlepších ve střední a východní Evropě. Dle mne se musí tato diference (vývoj globálních trhů a trhu českého) brzy začít dorovnávat, podmínkou však samozřejmě bude udržení dobrého sentimentu na globálních trzích.

S&P500 - technická analýza

Co můžeme na trzích očekávat do dalších týdnů?

Aktuální situace z grafu: Po výrazném růstu trhy (SPX index) již několik dní konsolidují, čímž se řeší dřívější technická překoupenost. Trhy aktuálně překoupené prostě nejsou. Střednědobý trend je růstový, počátkem srpna trh vytvořil vyšší maximum a koncem srpna vyšší minimum.

Nevidíme žádné extrémy na Market Breadth a ani Senti ukazatelích. Situace vypadá nerozhodně, býčím signálem je trendfollow konsolidace, negativní je, že probíhá na horním okraji mírně rostoucího kanálu (možná slabší rezistence).

V týdnu zahájí americké společnosti zveřejňování svých čtvrtletních hospodářských výsledků, ve čtvrtek jako první z významných titulů to bude tradičně Alcoa. V pátek uvidíme oznámení veledůležitých makrodat = americká nezaměstnanost + vytvořená pracovní místa mimo zemědělství (nonfarm payrolls). Do té doby nečekáme žádný výraznější pohyb na trhu, samozřejmě pokud nepřijde nějaká nečekaná důležitá zpráva (např. varování před teroristickým útokem apd.).