Připravte se na recesi s dvojitým dnem
|

Připravte se na recesi s dvojitým dnem

Manažeři investičních fondů začínají budovat defenzivní pozice. Bojí se totiž druhého dna ekonomické krize. Ta by podle nich neměla zasáhnout všechny ekonomiky světa, ale měla by se dotknout těch pro globální vývoj důležitých.

Recese Státní dluhopisy Tržby

Čtvrtý kvartál bude podle odborníků rozhodující. Právě tohoto období se investoři a portfoliomanažeři bojí. Odstupují proto od svých běžných investic a přelévají peníze do akcií s jasně defenzivní strategií.

Neil Woodford   S výsledkem průzkumu mezi portfoliomanažery souhlasí i Neil Woodford, jeden z nejuznávanějších manažerů ve Velké Británii. Ten ve svých často pesimistických prohlášeních přitvrdil a řekl, že život v Británii bude příští rok těžší než kdykoli dříve a že se šance na další recesi stále zvětšují.

"Je téměř jisté, že další ekonomický propad uvidíme v zemích jako je Řecko nebo další dluhově postižené státy. Upřímně, byl jsem překvapen, jak rychle se například zvedly ceny nemovitostí, ale se zpožděním začínám pozorovat mnoho prasklin, které se mohou dále zvětšovat. To bude vyvíjet obrovský tlak na důvěru spotřebitelů," dodává Woodford.

Jeho názor podporují i některé velké britské firmy, které svůj výhled na vývoj ekonomiky změnily a domnívají se, že bude v roce 2011 prudce klesat.

Investoři se však akcií zatím nezbavují. Výnosy z akcií jsou totiž v současnosti vyšší než výnosy z dluhopisů. Jednoduše, výnos je ten hlavní příjem z investic, vyjádřen procentem z ceny. A čím vyšší výnos s ohledem na cenu akcie, tím lepší hodnota celé investice. Analytici se v současnoti snaží přijít na vztah mezi výnosy z dluhopisů a akcií. Mohli by tak zjistit, jak moc jsou akcie levné, nebo naopak drahé, právě v porovnání s dluhopisy. Čím blíže se k sobě křivky výnosů obou aktiv dostanou, tím lépe jsou akcie ohodnoceny a jsou pro nákup nejvhodnější.

FTSE 100

V roce 2003 se v tomto ohledu lámal chleba, a právě v té době byly výnosy z akcií vyšší než z dluhopisů. Index FTSE 100 se propadl o 3 487 bodů, ale během několika dnů dokázal otočit. Od té doby ho žádný výraznější propad nepostihl, tedy až do začátku ekonomické krize na konci roku 2007.

Mnoho analytiků očekává na akciovém trhu prudkou jízdu vzhůru. Investoři se však nesmí unáhlit. Hlavní argumenty analytiků totiž neplatí pro celý akciový trh. Ekonomika se propadne. Některé sektory to zasáhne více, některé méně.

"Současné výnosy z vybraných sektorů, v kombinaci se slušnou dividendou, mohou znamenat velmi vysoké výdělky. Nezařadil bych to mezi konzervativní investice, určité riziko tam vidím, ale po pečlivém výběru a správném načasování se investice na 99 procent vyplatí," říká Woodford.

Bill Mott, další vážený portfoliomanažer ve společnosti Psigma, dodává: "Nemohu si vzpomenout, kdy by akcie z defenzivního sektoru nabízely tak atraktivní výnosy, atraktivnější než výnosy z 10letých vládních dluhopisů."

Vítězem jsou telekomunikace, energetika a farmacie

Průzkum Bank of America jasně ukazuje, že v honbě za nejlepším výnosem vítězí sektor telekomunikací, energetický sektor a farmacie. Pro portfoliomanažery jsou téměř neodolatelné.

Podle Woodforda byly zmíněné sektory od ekonomické krize téměř izolovány a mohly v klidu zvyšovat zisky, tržby a dividendy. "Jednou z největších příležitostí je investice do společnosti, která má největší potenciál na zvyšování dividendy," dodává Woodford.

Farmacie, tabákové společnosti a služby, to jsou i podle Billa Motta ideální příležitosti k nákupu. "Tyto společnosti budou mít 100procentně nejvíc síly na překonání dvojitého dna, pokud se ho tedy dočkáme," potvrzuje Mott.

Zdroj: Telegraph