IPO na BCPP: Vsadíte si na akcie Fortuny?
|

IPO na BCPP: Vsadíte si na akcie Fortuny?

Češi jsou národ sázkařů. Brzy budou mít příležitost vsadit si na akcie Fortuny, která sama nabízí kurzové sázky. Na pražské burze by se měly v rámci primární emise objevit během října. Prozatímní odhad jejich ceny je široký. Budou stát nakonec kolem sta korun?

IPO Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO) Fortuna
fortuna reklama

Češi loni podle Ministerstva financí prosázeli v loteriích a podobných hrách téměř 128 miliard korun. Pravověrní sázkaři se nyní mohou stát akcionáři firmy Fortuna, poskytující hlavně kurzové sázky, která vstupuje na pražskou a varšavskou burzu.

Kolik akcií a za jakou cenu bude při primární emisi akcií (IPO) prodáváno, zatím není známo. "Tyto informace zpřístupníme až po případném schválení a zveřejnění prospektu emitenta. Do té doby nemůžeme komentovat cenu, podíly ani žádné termíny," řekl serveru Peníze.cz Martin Danko, PR manažer firmy Penta Investment, která Fortunu vlastní. Emise má podle Danka proběhnout do konce roku.

Zdroje se víceméně shodují na stanovení emisní ceny, což by mělo být 20. října. Liší se však v datu zahájení obchodů s akciemi Fortuny na pražské burze. Ty by měly být zahájeny 21. října, podle jiné informace však až 25. října a ve Varšavě o tři dny později.

Až bude znám prospekt emitenta, bude jasné, kolik akcií skutečně hodlají současní majitelé prodat. Dostupné informace hovoří o 35 procentech z 50 celkových milionů akcií. Fortuna bude v každém případě patřit mezi malé emise a má být srovnatelná se společností Pegas Nonwovens.

Kolik bude stát akcie Fortuny?

Zatím nelze odhadnout, jaká bude stanovené cenové rozpětí a později emisní cena, za kterou se budou akcie při IPO prodávat. Vždy samozřejmě závisí na zájmu ze strany emitentů. Odhady této ceny mají proto velký rozptyl a řada analytiků je nechtěla uvést. Analytik Ondřej Moravanský z firmy Cyrrus ji odhaduje v rozmezí 70 až 130 či 160 korun na akcii, s tím, že může být nalezen střed někde mezi 100 až 120 korunami za akcii. Podle jeho slov je těžké najít analogii se zahraničními sázkovými kancelářemi, jejichž akcie byly v minulosti uvedeny na burzu, ovšem před pěti i více lety. Vývoj kurzů těchto akcií byl přitom rozdílný. Je také třeba vzít v úvahu přetrvávající nejistotu na finančních trzích, která může hrát velkou roli v rozhodování investorů, zda si titul koupit.

Také analytik Petr Hlinomaz z BH Securities je zatím při stanovení ceny, za kterou budou prodávány akcie Fortuny na pražské burze, opatrný. Řada zásadních detailů stále není známa. Jeho odhad emisní ceny je proto, jak dodává, velmi v uvozovkách, a činí 4 až 6 eur na akcii, což zhruba odpovídá 100 až 150 korunám.

Hlinomaz upozorňuje na prodej Fortuny v roce 2005, kdy ji od Michala Horáčka a dalších vlastníků získala Penta Investments. Média tehdy spekulovala, že za dvě, možná až 2,5 miliardy korun. Jeden ze společníků Penty Martin Kúšik řekl v květnu Lidovým novinám, že Penta koupila Fortunu zhruba za 100 milionů dolarů, což přibližně odpovídá odhadům médií. Kúšik také uvedl, že tržby Fortuny vzrostly z 5,6 miliardy korun v roce 2005 na loňských devět miliard a ziskovost ještě více.

Pokračování článku nejdete na serveru Peníze.cz