Akcie: Dow se může dostat nad 14 000 bodů. Proč ne?!
|

Akcie: Dow se může dostat nad 14 000 bodů. Proč ne?!

Zdá se to nekonečně dávno, kdy se tradiční index Dow Jones Industrial Average dostal na svá historická maxima těsně pod 14 200 body. Ale bylo to teprve v říjnu 2007! Loni v březnu naopak sklouzl až na 6 469,95 bodu v reakci na kreditní krizi a hlubokou ekonomickou recesi.

Světové akcie
Dow Jones

Od té doby dokázal posílit zhruba o 75 procent na současné úrovně. K hranici 14 000 bodů mu chybí přidat zhruba 23 procent.

A 14 000 bodů nemusí být nesplněným snem stáda býků, které se pere o svůj investorský prostor v ohradě ohrožené hladovými medvědy.

Hlavními hrozbami pro býky jsou pokračující americká nezaměstnanost, druhé dno recese nebo další propad nemovitostního trhu.

Optimisté však věří, že stačí současnou situaci jen mírně "popostrčit", aby se akcie mohly vydat na další býčí pouť.

Některé podmínky spolu souvisejí, to ovšem neznamená, že taková synergie nemůže nastat. Které faktory a "kdyby" to jsou? P/E ratio

1. Relativně nízké ceny akcií v poměru k ziskům (PE ratio)

Především díky růstu zisků velkých firem a úsporám nákladů mohou akcie stále nabízet zajímavé příležitosti. A tento trend nemusí skončit.

Produktivita práce se ve 3. čtvrtletí zvýšila o 1,9 procenta a roste téměř nepřetržitě již 2 roky. Americké firmy zkrátka dokáží dostat ze svých zaměstnanců ještě více. Jistě existuje hranice, ale zatím k ní firmy nedošly.

Stále ještě možný růst tržeb při nižších nákladech není pouhým snem. Velké firmy (Apple, Google, ale i Ford, GE, Pfizer, Alcoa a další) zlepšily své výhledy dalšího růstu.

V neposlední řadě má spousta firem z opatrnosti našetřené miliardy volných dolarů a může plánovat masivní zpětné odkupy akcií, které také zvyšují cenu akcií. Příkladem je McDonald’s.

2. Kvantitativní uvolňování bude fungovat

Fed skoupí vládní dluhopisy za 600 miliard dolarů (a možná i za více). To sníží úrokové sazby u jiných aktiv. Nejspíš také oslabí dolar, což pomůže americkému exportu.

To sice může vadit řadě dalších zemí, ovšem vývozy amerických firem a s nimi související zisky porostou.

Snížení sazeb v neposlední řadě může přimět banky začít více půjčovat, resp. snížit úroky, a rozjet tedy úvěrový byznys, který se v krizi zasekl. A ekonomický růst bez úvěrů – to nejsou Spojené státy. Takže s levnějšími úvěry by se měl nahodit řetěz ekonomického růstu. Zabavené nemovitosti v USA - ilustrační foto

3. Lepší situace na realitním trhu

Ekonomové i vláda si lámou hlavu s cenami domů. A Washington se činí – daňové pobídky pro lidi, kteří si koupili dům, celkem fungovaly. Na nový Kongres jistě bude vyvíjen tlak, aby podobné pobídky obnovil.

Realitní trh je stále velice nejistý, známky oživení střídají příznaky dalšího propadu. Ovšem případné zlepšení ve sféře nemovitostí, resp. růst jejich cen, zvýší bohatství lidí, jejich možnosti investic, možnosti získat půjčky a podobně.

4. Rychlejší pokles nezaměstnanosti

Většina ekonomů i vládních předpokladů a rozpočtových plánu vychází z toho, že se celková nezaměstnanost ve Spojených státech nedostane pod 8 procent ještě 2 roky. Překvapení v této oblasti by akciový trh tlačilo nahoru.

Washington již vyčerpal celou řadu opatření v boji s nezaměstnaností, ne však všechna. Téměř žádná nebyla legislativní nebo daňová podpora zaměstnavatelů, kteří přijmou nové lidi. Zdaleka nebylo učiněno vše pro vytvoření pracovních míst.

Situace je dostatečně stabilní (nad 9,5 procenty), aby se jí nově složený zákonodárný sbor začal okamžitě zabývat. I kdyby to mělo znamenat vyšší deficit veřejných financí. Vyšší spotřeba lidí totiž s určitým zpožděním znovu "nakopne" americkou ekonomiku. USA a Indie spolupracují obchodně i v boji proti terorismu

5. Zvýší se vývoz

Vyšší objem vývozů pomůže velkým americkým firmám. I proto Fed tiskne dolary a snaží se snížit jejich hodnotu.

Vláda se pak snaží dohadovat spolupráci na mezinárodní úrovni, například s Indií, a samozřejmě s Čínou. Zásadní vývozní obory, například zemědělství, výroba letadel a zbraní, již zaznamenaly zvýšení poptávky ze zahraničí.

6. Snižování daní

Již delší dobu panují obavy, že se v roce 2011 ve Spojených státech zvýší daně. Týkalo by se to i těch, které jsou klíčové pro investory – daní z dividendových a kapitálových zisků.

Pokud by se však i díky novému složení parlamentu podařilo daňovým poplatníkům ušetřit peníze, právě investoři by neměli krátkodobý důvod vyprodat akcie za účelem vyhnutí se platbě. A tak by do konce roku k výprodeji (který jinak kvůli vyšším daním v příštím roce může nastat) vůbec nemuselo dojít. zlaté cihly

7. Komodity nebudou zdražovat

Další růst cen komodit (zlata, stříbra, kukuřice, cukru a dalších) může ohrozit marže amerických firem. Ty pak ceny promítnou do koncových cen spotřebitelských, což zbrzdí osobní spotřebu a sníží zisky firem.

Ovšem velice strmé posílení celé řady komodit vede některé analytiky k názoru, že jsme se přiblížili vrcholu na komoditním trhu. Samozřejmě jiní oponují a prorokují zlatu ceny o tisíce dolarů vyšší, než je ta současná. Ovšem zpomalení. Nebo dokonce otočení cenových grafů bylo v nedávné době k vidění u cukru, stříbra a dalších.

8. S akciemi poroste optimismus

Současný růst cen akcií (a jeho případné pokračování) může silně působit na důvěru investorů. S cenami akcií roste i bohatství investorů.

Proč by tedy investoři, například v penzijních fondech, kteří vydělají za poslední měsíce desítky procent, nezůstaly na trhu a neinvestovali ještě s větší chutí? Stále ještě jsou jejich portfolia menší než před strmými propady z uplynulých let, takže mají co doplňovat.

Zdroj: 247wallst.com