Ruské akcie: Pouze pro odvážné investory
|

Ruské akcie: Pouze pro odvážné investory

Mohou zahraniční investice pomoci Rusku? Ano, ale zatím pomáhají jen ostatním rozvíjejícím se ekonomikám. Hlavní index tureckých akcií tak díky přílivu zahraničního kapitálu vyrostl meziročně o 35 procent. V Thajsku to byl růst ještě o 10 procentních bodů vyšší. Proč se velké zahraniční investice Rusku zatím vyhýbají?

Ropa Investice Rusko Světové akcie

Podle odborníků tento stav dlouho nevydrží. Do ruských fondů přiteklo v minulých týdnech kolem 73 milionů dolarů. To je sice o polovinu méně než do čínských, ale Rusku se v tomto směru podařilo předstihnout Brazílii, Indii i Turecko.

Ruský akciový růst

MSCI Russia

Ruské indexy jsou v současnosti těsně pod dubnovými a říjnovými maximy a v nejbližších týdnech se čeká další posilování. O kolik výše mohou ruské akcie stoupnout?

Teoreticky o hodně. Ruský trh je totiž pro většinu investorů silně podhodnocený. Pokud se podíváme na ruský index MSCI a jeho hodnotu P/E, tak je to zjevné. Za poslední rok je poměr ceny a zisku na hodnotě 6,4. Oproti tomu Brazílie je na hodnotě 10,5, Čína na 13 a Indie na 17,2.

Tradičním vysvětlením je, že zahraniční investoři mají v Rusku obavy o vládu a s ní spojená politická rizika. Nutno podotknout, že ruský akciový trh má podobné obavy. Zejména proto, že jeho strmý pád začal v polovině roku 2008, kdy byly ceny ropy vysoko nad 100 dolary za barel.

Index ruských akcií RTS sledujte zde Plamen Monovski, ředitel investičního fondu Renaissance, zůstává optimistou. "Představa, že by ruské akcie měly klesat v závislosti na vládě, jsou přehnané. Ano, investoři jsou v rámci svých investic do Ruska opatrní, ale těch vlivů je více. Celé to svalovat na vládu je nesmysl."

Monovski konstatuje, že ruskému hlavnímu indexu RTS silně dominují hlavně akcie energetických společností. U nich je velký státní vliv a jsou silně zdaněny. To má za následek celkově nižší ohodnocení.

Jiná odvětví, která prošla v nedávné době reformami (maloobchodníci, telekomunikace, bankovnictví), jsou ohodnocena mnohem výše. Investoři, kteří mají v úmyslu investovat do ruských akcií, by se tak neměli soustředit pouze na vývoj indexů, ale dát čas detailnímu rozboru jednotlivých titulů, popřípadě odvětví. Tam na ně podle odborníků čekají velmi zajímavé příležitosti.

Zdroj: Financial Times