4 akciové tipy od Benjamina Grahama, otce hodnotového investování
|

4 akciové tipy od Benjamina Grahama, otce hodnotového investování

Otec hodnotového investování, autor knihy "Inteligentní investor", zemřel před 34 lety. Dodnes jeho metody uznává řada významných investorů, za všechny jmenujme Warrena Buffetta. Které akcie by do portfolia zařadil v dnešní nejisté době?

Investiční guru Světové akcie Investování Benjamin Graham
Benjamin Graham

Graham by sotva za akcie v případě akvizice platil nějakou prémii, tzv. "goodwill".

Jistě by ho zajímaly i zisky a cena akcií k nim vztažená. P/E ratio proto zvolme pod 12.

Nakonec ani zadlužení firmy by jistě nemělo překračovat rozumnou mez, například polovinu hodnoty všech volně obchodovaných akcií firmy.

Tímto sítem by jistě prošla celá řada akcií. Vyberme čtyři.

Travelers Cos

Travelers Cos

Pojišťovna, která se zaměřuje na komerční nemovitosti a pojištění proti nehodám, pojištění automobilů a domů.

Graham rád svůj výběr zakládal na 10letém zpětném hodnocení firmy. Ke konci roku 2009 se tržby firmy vyšplhaly na 25 miliard dolarů ročně z 8 miliard o 10 let dříve. Čistý zisk vzrostl z 1 miliardy na 3,6 miliardy dolarů.

V roce 2004 se firma spojila s konkurenční St. Paul Cos a loni se stala součástí indexu Dow Jones Industrial Average. Udržela si ziskovost během krize, na rozdíl například od problémové AIG nebo méně známých Allstate a Progressive.

Lincoln National

Lincoln National

Další pojišťovna, která by se Grahamovi mohla líbit. Firma prodává životní pojištění, nemocenské pojištění a podobně. Nabízí i penzijní programy, spořící plány a další finanční produkty.

Na rozdíl od Travelers se v roce 2009 dostala do ztráty, ovšem dokázala se s krizí vypořádat díky odprodeji majetku.

V současnosti se vrací na výsluní. Letošní tržby by měly překročit 10 miliard, což se firmě naposledy podařilo v roce 2007. Zisk na akcii by se měl za rok 2010 dostat na 2,66 dolaru, což je skvělé oproti loňské ztrátě 1,85 dolaru i zisku 0,22 dolaru na akcii v roce 2008. Kindred Healthcare

Kindred Healthcare

Firma provozuje nemocnice a pečovatelská a rehabilitační centra. Na celý sektor by mohla dolehnout úsporná vládní opatření.

Ovšem firma má jisté výhody, které stojí za zvážení. Díky novým zákonům se totiž pojištění bude vztahovat na více úkonů, čímž by firmě nemělo zbývat mnoho prázdných lůžek.

Navíc populace stárne, což by mělo znamenat rostoucí poptávku po rehabilitačních programech. A akcie firmy jsou velice levné – obchodují se na 0,14násobku tržeb.

MVC Capital

MVC Capital

Investiční společnost může být překvapením výběru.

Cena akcie se za poslední 4 roky prakticky nezměnila, i když má za sebou výrazné pohyby. Díky dividendám však vynesla zhruba 18 procent, když uvážíme krizi, která toto období provázela.

Pro srovnání akcie banky Citigroup ztratily 90 procent i se započítanými dividendami. Bank of America ztratila zhruba tři čtvrtiny své hodnoty.

MVC investuje a půjčuje menším firmám na rozvoj, akvizice, rekapitalizace a podobně. Zisky na akcii sice klesají, ovšem firma nebyla ve ztrátě od roku 2003, což je z dlouhodobého (Grahamova) pohledu velice zajímavá rarita v rámci finančního sektoru.

Zdroj: Bloomberg