Goldman Sachs: S&P 500 příští rok přidá 20 procent
|

Goldman Sachs: S&P 500 příští rok přidá 20 procent

Podle nejnovější zprávy od Goldman Sachs se příští rok dočkáme na akciovém trhu velkého růstu. Podle jejího stratéga Jima O'Neilla si index S&P 500 připíše v roce 2011 přes 20 procent. Investované prostředky navíc ve Spojených státech předčí celý zbytek světa, a podle analytiků by tak měl dolar posílit oproti ostatním měnám až o 5 procent.

Čína Fed Světové akcie
Jim O'Neill

Americké akcie zatím na oznámené kvantitativní uvolňování reagují jen minimálně. Ovšem dolarový index, který sleduje vývoj americké měny proti šesti nejsilnějším měnám, vzrostl o 3 procenta.

Aktuální kurz EURUSD sledujte zde

"Pokud druhé kolo kvantitativního uvolňování nebude fungovat, je téměř jisté, že se dočkáme dalšího kola. A to je důvod, proč by měl index S&P 500 růst," vysvětluje O'Neill.

Za rok 2010 zatím americké akcie přidaly okolo 7 procent. Po 23 procentech v roce 2009 se jedná o další růst a americká ekonomika se zdá být z nejhoršího venku. Podle analýzy americké vlády se daří už i maloobchodníkům, když se jejich tržby dostaly v říjnu na 7měsíční maxima. Navíc nezaměstnanost se drží už delší dobu (i když těsně) pod 10 procenty.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

Čína chystá zpomalení

Na rozdíl od Spojených států se čínská vláda rozhodla ekonomický růst své země lehce zpomalit. Další pětiletka by měla být doprovázená každoročním 7procentním růstem.

To může mít neblahý vliv na vývoj komodit. Posledních 10 let byl totiž celý svět závislý právě na vysoké poptávce z Číny. To by se mělo v dalších letech změnit. Čína však přesto i v tomto ohledu zůstává pro dlouhodobé investory velkou příležitostí. Irská dluhová krize

Guvernér Čínské lidové banky Čou Siao-čchuan řekl, že je Čína pod velkým tlakem zahraničního kapitálu. Nastavení určité cenové regulace je proto čím dál tím pravděpodobnější. Regulace by totiž mohla pomoci snížit inflaci, která je nejrychlejší za poslední dva roky.

Aktuální hrozbou je Irsko

Krize kolem financování irského dluhu a tamní hluboký deficit jsou hlavním tématem trhů posledních dnů. Agentura Moody's naznačila, že je velice pravděpodobné vícestupňové snížení ratingu země. další agentury asi nebudou dlouho otálet.

Irsko je další etapou historie evropských dluhových potíží, které budou nejspíše v příštím roce srážet hodnotu eura. Podle O'Neilla dokonce ohroženou euro jako takové.

"Když si uvědomíme, že za uplynulý rok oslabilo euro vůči dolaru o 8 procent (pozn k 22. 1.), je jasné, že dluhové problémy Irska budou mít za následek další propady. Moje obavy o stabilitu evropské měny se stále zvětšují," uzavírá O'Neill.

Zdroj: Bloomberg