Michael Dell a jeho portfolio: Vydělal na počítačích, teď vydělává na akciích
|

Michael Dell a jeho portfolio: Vydělal na počítačích, teď vydělává na akciích

Jméno Michael Dell je odedávna spjato s firmou Dell Computer, která je i tím prvním, co se běžnému člověku při vyslovení jména Dell vybaví. Michael Dell však není pouze zakladatelem jedné z nejslavnějších počítačových firem světa, ale se 14 miliardami dolarů čistého jmění jedním z nejbohatších mužů světa. Mnozí ho dokonce srovnávají s Warrenem Buffettem.

Investiční portfolio Světové akcie
Michael Dell

Proč? Michael Dell je významným investorem, který svýmy myšlenkami nemá daleko právě k "Zázraku z Omahy". Od roku 1998 ovládá společnost MSD Capital se skvělou investiční historií a v současnosti má pod správou na 12 miliard dolarů.

Jak hýbal portfoliem Warren Buffett?

Ke konci září letošního roku MSD Capital držela ve svém portfoliu celkem 12 akcií s celkovou hodnotou 692 milionů dolarů. Tato hodnota není příliš vysoká a napovídá, že byla většina majetku držena v hotovosti. Co do počtu akcií lze investiční přístup přirovnat asi nejvíce k Edwardu Lampertovi nebo Billu Gatesovi.

Nejsilnější pětka Dellova portfolia vypadá následovně:

  • DineEquity – 16,33 %

  • EchoStar – 10,12 %

  • Wright Express – 8,97 %

  • Tyler Technologies – 8,89 %

  • ENERGY XXI (BERMUDA) LIMITED – 8,38 %

Nově byla do portfolia zařazena Dominos Pizza. Nákupy probíhaly mezi 11,16 a 14,13 USD a výsledná váha byla 7,17 % (P/E ratio 11,5 a P/S ratio 0,6).

Přibylo akcií Macquarie Infrastructure, a to o 31% na celkovou váhu 1,83 % při průměrné ceně 13,9 USD (P/E ratio 41,5 a P/S ratio 1,2).

Jak měnil portfolio Carl Icahn?

Dále byl zvýšen podíl v Transatlantic Petroleum o 28 %. Ke konci září se podíl v této firmě držel u 1,5 %.

Dell zredukoval pozice v Tyler Technologies Inc o 24,69 % (předpokládaná prodejní cena 17,47 USD). Zcela pak zlikvidoval pozice v Dollar Thrifty Automotive Group za odhadovanou průměrnou cenu 43,43 USD.