Burzovní kalendář 29. 11. - 3. 12. 2010
|

Burzovní kalendář 29. 11. - 3. 12. 2010

Burziáni na Wall Street budou v novém týdnu analyzovat začátek nákupní sezóny a informace z trhu práce. Na druhé straně Atlantiku se bude řešit způsob, jak zastavit přelití dluhové krize na další země v eurozóně. Pražská burza se bez vlastních kurzotvorných zpráv nejspíš sveze na náladě okolních trhů.

Wall Street

Americké akcie v minulém týdnu ztratily za velmi nízké "sváteční" aktivity necelé jedno procento ze své hodnoty. Negativní výsledek se dá přičíst geopolitickému napětí na korejském poloostrově a nejistotě nad situací okolo dluhů některých evropských států.

napsal ve svém pravidelném hodnocení amerického trhu pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

V nadcházejícím týdnu se investoři budou soustředit na přísun novým makrozpráv, které by měly potvrdit pokračující oživení americké ekonomiky, a to v podobě statistiky předvánočních prodejů, které odstartoval tzv. Black Friday.

Americké spotřebitele také otestuje úterní index spotřebitelské důvěry nebo měsíční prodeje automobilů.

"Lepší ekonomické zprávy budou dál posouvat index S&P 500 k mé cílové roční hodnotě 1 275 bodů, ani problémy evropských dluhů tento růst nezastaví," takovou optimistickou vizi dává Binky Chadha, hlavní stratég Deutsche Bank.

Morgan Stanley: Akcie jsou bláznivě levné

Makroekonomickou mozaiku doplní také informace z nemovitostního trhu v podobě úterní hodnoty indexu S&P/Case-Shiller, o den později vyjde pravidelná zpráva o stavu americké ekonomiky, kterou v Béžové knize zveřejňuje čtyřikrát ročně americký Fed.

Klíčovou makroudálostí bude páteční hodnota celkové nezaměstnanosti (odhad 9,6 %).

"Čekám silný růst především v privátním sektoru," říká Sharon Stark, stratég z investiční společnosti Agee and Leach. zdroj: CNBC

datum událost
30/12 Index spotřebitelské důvěry
1/12 Nemovitostní index S&P/Case-Shiller
1/12 Béžová kniha
3/12 Nezaměstnanost

Pražská burza

Pražská burza podlehla v minulém týdnu nejistotě, která se šířila ze západoevropských trhů. Nepomohly jí ani lepší než očekávané výsledky reportujících firem (PX -1,7 %).

Dobré výsledky prezentoval například výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, developerská společnost ORCO nebo technologická společnost KIT Digital, která se nakonec stala kurzovým vítězem minulého týdne (+11 %).

Poraženým se naopak staly akcie Fortuny, které umazaly okolo devíti procent. Od svého úpisu Fortuna ztrácí okolo čtvrtiny své hodnoty.

Pro příštích pět obchodních dní je český burzovní kalendář nepopsaný, a proto se dá očekávat silná korelace s vývojem na okolních trzích.

Eurozóna

Západoevropské trhy utrpěly největší týdenní ztrátu za posledních osm týdnů (DJ Eurostoxx 600 -1,7 %). Důvodem poklesu byly obavy investorů, že schválený záchranný balíček na pomoc Irsku nebude nakonec stačit a některé další evropské země své dluhy nebudou schopné zaplatit.

"Po Irsku je Portugalsko dalším kandidátem na finanční pomoc, Španělsko je hned v závěsu," řekl pro agenturu Bloomberg šéf obchodování s akciemi v Louis Capital Markets.

Neuzavřené dluhové problémy se v týdnu podepsaly především na evropském finančním sektoru, když například Bank of Ireland spadla o 45 procent, největší španělská banka Banco Santander o 12 procent a BNP Paribas ztratila na burze Euronext v Paříži 8,5 procenta.

Obavy investorů se projevily především na raketovém růstu rizikových spreadů ohrožených zemí.

Irsko: Kdo může přijít o nejvíc peněz?

Evropská centrální banka to však zatím nevidí tak černě, a jak řekl v týdnu jeden z jejich guvernérů a šéf Bundesbank Axel Weber, Unie má dostatek peněz, kterými může kdykoli navýšit záchranný fond.

ECB by měla rozjet tiskárny peněz. Jinak bude pozdě

Nový týden, může kromě informací o vývoji dluhové krize ovlivnit řada evropských makronovinek, jako například úterní nezaměstnanost v EU, maloobchodní tržby a čtvrteční zasedání Evropské centrální banky.

datum událost
29/11 Index ekonomického klimatu
30/11 Nezaměstnanost v EU
2/12 ECB - rozhodnutí o úrokových sazbách
2/12 Maloobchodní tržby v EU